Google Türkiye

Google Türkiye

Sizde Google Türkiye’den arandınız mı? Bu yazımda akılların karışmasına neden olan Google Türkiye aramaları hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bildiğiniz üzere günümüzde internet reklamcılığının amiral gemisi Google AdWords reklamlarıdır. Google AdWords Reklamları konusunda da birçok kişi yada ajans firmalara AdWords reklam yönetimi hizmeti vermektedir. Tabi her sektörde olduğu gibi işini dürüst yollarla yapanlar olduğu gibi maalesef dürüst olmayan yollara başvuranlar olabiliyor.

Bu yazımda internet reklamcılığının özelinde AdWords hizmeti verenler arasında dürüst ile dürüst olmayanları ayırt etmenizi sağlayacak bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım herkes için faydalı bir yazı olur.

Google’ın Türkiye Ofisi Var Mı?

Google ile ilgili ülkemizdeki aramalara baktığımızda en çok yapılan aramalardan birinin “Google Türkiye Ofisi” aramaları olduğunu görüyoruz. Aramanın yoğunluğundan da anlaşılacağı üzere bu konu ile ilgili bir bilgi arayışı mevcut. Aslında bu arayışın arama sonuçlarında net bir karşılığı da bulunmuyor. Fakat sorunun cevabı ise oldukça kısa, maalesef henüz Google’ın ülkemizde resmi bir ofisi bulunmuyor! Zaten Google AdWords için destek hattını aradığınızda da Google’ın Dublin ofisi ile görüşüyorsunuz.

Bir diğer yaygın yanlış bilgi ise Dome İstanbul’un Google’ın ofisi olduğunun sanılmasıdır. Gerçekte Dome İstanbul dijital ajansların etkinliklerini gerçekleştirebildiği bir ofis alanıdır. Bu konudaki daha detaylı bilgiyi Dome İstanbul’un web sayfasından ulaşabilirsiniz. Sayfayı incelediğinizde göreceksiniz ki Dome İstanbul’un Google Türkiye olduğuna dair ne bir açıklama ne de bir iddia mevcut.

Google Partners Nedir?

Google tarafından belirli kriterleri yerine getirmiş ajanslara verilen ünvana Google Partners diyoruz. Ajanslar Google Partners olabilmek için bünyelerinde belli sayıda AdWords Sertifikalı AdWords Uzmanı bulundurmalı ve belli bir rakamın üzerinde de reklam bütçesi yönetiyor olmalıdır. Google, bu kriterleri sağlayabilen tüm ajansları başvurmaları halinde partneri yani iş ortağı olarak kabul edebilir.

Burada tabi ki ajansların teknik gereksinimleri karşılayarak Google Partners olmaları hizmet alan için oldukça önemlidir. Fakat bazı ajanslar elde etmiş oldukları bu rozeti istismar ederek bilinçli bir şekilde reklam verenleri yanıltan bilgiler verebiliyor. Bunun yanında gerçekte Google Partner olmayan ajanslarda Google Partner olduğunu iddia ederek yine size ulaşabilir. Şimdi verilen yanlış bilgilere, Google Ne Yapmaz? diyerek bazı örnekler verelim.

Google Ne Yapmaz?

  • Google, reklam verenlerin AdWords hesaplarını yönetmez. Reklam verenler AdWords hesaplarını ya kendileri yönetir yada bu işte profesyonelleşmiş kişi yada ajanslara yönettirir.
  • Google, AdWords hizmeti veren hiçbir ajansa, reklam verenler adına hizmet bedeli ödemez. Biz hizmet bedelini Google’dan alıyoruz diyenlere inanmayın.
  • Google reklam verenleri arayıp, sizi Google Türkiye’den arıyoruz hesaplarınız çok kötü yönetiliyor demez! Fakat reklam verenler Google’ın destek masası ile iletişime geçerek AdWords hesapları ile ilgili öneriler alabilir.
  • Dürüst hiçbir ajans AdWords panelinizden ulaşabileceğiniz bilgiler için size farklı panel önermez.
  • Google, ücretsiz hizmetlerine kayıt olmanız için sizi arayıp ücret talep etmez.
  • Google, bilgileriniz silinecek, silinmemesi için bilgilerinizi güncellememiz gerekiyor diyerek bu işlem için sizden ücret istemez.
  • Google, sizi arayarak 100 TL yada 250 TL’lik AdWords Kuponu yükleyeceklerini söyleyerek hesap erişimi istemez. Bunu yapanlar hesabınızda uygunsuz sayfaların reklamlarını yayınlayarak AdWords hesabınızn süresiz kapanmasına sebep olmaktadır. Bunun yanında bu reklamları yayınlarken eğer hesabınızda bir bütçe, kredi kartı vs tanımlıysa bunları da kendileri için kullanabilmektedirler.
  • Google, işletmenizin google haritalardaki kaydının artık ücretli olduğunu söyleyerek sizden yıllık ücret talep etmez.
İlginizi Çekebilir:  Google Adwords Telefon Uzantıları Ekleme

Unutmayın bu tür ajanslar elde ettikleri hesap bilgileri sayesinde yasa dışı web sitelerinin reklamlarını yayınlayarak haksız kazanç elde edebilmektedir.

Size Nasıl Ulaşıyorlar?

Bu tür ajanslar yada ajans olduğunu iddia edenler, Google arama motoru vb platformlarda yayınlanan reklamlar sayesinde rahatlıkla reklam verenleri tespit edebilmektedir. Hali hazırda reklam verenler sırayla aranır ve ulaşılan reklam verenin şüpheye düşmesine sebebiyet verecek bilgiler aktarılır ve kendisinden kontrol etmek için hesap bilgileri istenir. Aklı karışan reklam veren mevcut hesabın bilgilerini verdiğinde ise artık kontrol tamamen karşı tarafa geçer.

Kimlerle Çalışmalısınız?

Hemen karamsarlığa düşmeyin ülkemizde işini dürüst bir şekilde hakkıyla yapan birçok kişi ve ajans bulunuyor. Normal yollarla sizin iletişime geçtiğiniz yada sizinle iletişime geçen kendini anlatan yukarıdaki gibi aldatıcı bilgiler vermeyen kişi ve ajanslarla çalışmanızda bir sakınca olmayacaktır.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlarla daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ertuğrul Müyesseroğlu logo

iletişime-geç

http://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2018/02/google-Türkiye.jpghttp://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2018/02/google-Türkiye-150x150.jpgmuyesserogluDijital PazarlamaGoogle AdwordsGoogle Ne Yapmaz?,Google Partners Nedir?,Google Türkiye,oogle’ın Türkiye Ofisi Var Mı?
Sizde Google Türkiye’den arandınız mı? Bu yazımda akılların karışmasına neden olan Google Türkiye aramaları hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Bildiğiniz üzere günümüzde internet reklamcılığının amiral gemisi Google AdWords reklamlarıdır. Google AdWords Reklamları konusunda da birçok kişi yada ajans firmalara AdWords reklam yönetimi hizmeti vermektedir. Tabi her sektörde olduğu gibi işini dürüst...