Google AdWords Uzmanı

Google AdWords Uzmanı

Merhaba Ben AdWords Uzmanı Ertuğrul Müyesseroğlu!

Bugüne kadar birçok dijital pazarlama ajansı ve firma için AdWords Uzmanı, AdWords Hesap Yöneticisi ile Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında görev aldım ve almaya devam ediyorum.

Bu kapsamda Freelance AdWords Uzmanı olarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda siz ve işletmeniz adına 5 farklı AdWords reklam modelinde reklam yönetimi hizmeti vermekteyim.

AdWords Reklam Türleri

Google AdWords reklamları bilinenin aksine google arama motoru (Arama Ağı) reklamları dışında, birçok reklam modeli ve seçeneğini bünyesinde bulundurmaktadır. Bunlar;

 • AdWords Arama Ağı (Google Arama Motoru)
 • Alış Veriş Reklamcılığı (E-Ticaret Siteleri)
 • Görüntülü Reklam Ağı (Web Sitelerinin Banner Alanları)
 • Gmail (E-Posta Reklamları)
 • Video Reklamları (Youtube)
 • Mobil Uygulama Reklamları (Android, İOS)

Yazımın bu kısmından sonra AdWords reklamları ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilmeniz için biraz daha detaya girmek istiyorum.

AdWords Nedir?

AdWords, Dünyada ve ülkemizde en çok ziyaret edilen web sayfası olan google arama motorunun internet reklamcılığı hizmetidir.

Türkiye’de E-Ticaret sitelerini ziyaret eden müşterilerin %72’si google arama motorunu kullanarak sitelere ulaşmaktadır. Bu ziyaretlerin %35’i ise AdWords reklamları vasıtası ile gerçekleşmektedir.

AdWords Reklamlarının Avantajları

AdWords reklamlarının sayılamayacak kadar çok avantajı bulunmaktadır. Ben bu avantajlarından en dikkat çekici olan bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum.

 • Üç farklı ödeme yönteminden (Havale, Kredi Kartı Manuel/Otomatik) size en uygun olanı tercih edebilirsiniz.
 • Kampanyalarınızın günlük bütçelerini istediğiniz gibi belirleyip değiştirebilirsiniz.
 • AdWords Reklamları çok kısa sürede onaylanarak yayına alınır.
 • AdWords reklamlarınızın yayında olmasını istediğiniz gün ve saatleri belirleyebilirsiniz.
 • Aynı anda 5 farklı AdWords reklam modelini kullanarak reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.
 • Ürün ve hizmetiniz ile alakalı belirleyeceğiniz anahtar kelimeleri kullanarak reklam yayını yapabilirsiniz.
 • AdWords reklamları ile sadece tıklama başına ödeme yapabilirsiniz.
 • Google iş ortağı olan (Hürriyet, Sabah, Milliyet vb) internet sitelerinde reklam yayını yapabilirsiniz.
 • Reklamlarınızın web sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerinizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Reklamlarınızın kaç kişi tarafından görüntülendiğini, kaç kişinin tıkladığını ve yapmış olduğunuz satış adedini takip edebilirsiniz.

AdWords Uzmanı Nedir, Kimdir?

AdWords Uzmanı, Google Arama Motorunun internet reklamcılığı hizmeti olan AdWords reklamlarını siz ve işletmeniz adına bir hizmet bedeli karşılığında yöneten kişidir. AdWords uzmanı bu kapsamda AdWords reklamlarınız için rakip analizi, reklam stratejisi, reklam planlaması, reklam kurulumu, performans takibi ve raporlamasını gerçekleştirmektedir.

İlginizi Çekebilir:  AdWords mü SEO mu?

AdWords Uzmanı Nasıl Olunur?

Google AdWords Uzmanı aynı zamanda Search Engine Marketing (SEM) ve Search Engine Advertising (SEA) uzmanı olarak da adlandırılmaktadır. Google AdWords Uzmanı olabilmek için ise mesleki deneyimin yanı sıra Google Partners ve Google Academy profili oluşturup Google AdWords Sertifikasyon sınavlarına katılarak başarılı olmalıdır. Bu kişiler aynı zamanda Google AdWords iş ortağı statüsü kazanarak uzmanlıklarını pekiştirebilmektedir.

Google Academy Sertifikalı AdWords Uzmanı

Google Academy sertifikalı bir AdWords Uzmanı olabilmk için Google Academy for Ads tarafından gerçekleştirilen 7 AdWords uzmanlığı sınavından en az 2 tanesinden %80’in üzerinde başarı göstermeniz gerekmektedir. Bu düzeyde bir bilgi seviyesine sahip bir AdWords Uzmanı ile çalışmanız muhakkak ki reklam çalışmalarınızın başarısı için önemli bir kriterdir. Ayrıca Google AdWords sertifikasına sahip olmak isteyen uzmanlar sertifikalarını her sene yenilemek durumdadır. Böylelikle AdWords Uzmanı sürekli olarak gelişen ve değişen Google AdWords sistemine adapte olduğunu göstermiş olmaktadır.

Google AdWords Sertifikası

Google AdWords Uzmanı İle Neden Çalışılmalı?

Google Adwords aracılığı ile vereceğiniz (Google Arama Ağı reklamları, Görüntülü Reklam Ağı, Video Reklamcılığı, Mobil Reklamcılık ya da Alışveriş Reklamcılığı) online reklamlarınızın verimli bir şekilde doğru kurgulanabilmesi için Google AdWords Uzmanı olan konusunda uzmanlaşmış danışmanlar ile çalışmalısınız.

Günümüzde en çok kullanılan Google Adwords arama ağı reklamları, her yeni tıklama neticesinde açık arttırma usulüne göre yeniden fiyatlanmaktadır. Reklamınızın konumu ise ödemeyi göze aldığınız tıklama başı maliyet ile kullandığınız anahtar kelime + reklam metniniz +  yönlendirme yaptığınız sayfanın içeriğinin birbiri ile ne kadar ilgili olduğu ile doğrudan alakalıdır. Bu 4 kuralı en başarılı uygulayan reklamlar rakip reklamlara göre her zaman daha yukarı sıralarda konumlanırlar. Ayrıca Google arama ağında tıklama almayan reklamlarınız için ödeme yapmamanız reklam verenlere ekonomik yönden çok büyük bir katkı sağlamaktadır.

Googel Adwords reklamcılığının bir reklam veren için en tehlikeli yanı, reklam verenin bu işi tek başına kendisinin de yapabileceğini düşünmesidir. Birçok reklam veren bu yüzden binlerce lirasını verimsiz reklamlar yaparak tüketmektedir. Bu işin ciddiyetinin farkında olan firmalar ise kendi bünyelerinde Google Adwords Uzmanı istihdam ederek işi profesyonellere bırakmaktadır. Bu aşamaya kadar anlattıklarım ile Google AdWords reklamları hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan ve reklam vermeye niyetli olan kişileri bilgilendirmek istedim.

Google Adwords reklamcılığında deneyim kazanmak teorik bilginin yanı sıra birbirinden faklı konularda ki hesapları uzun bir süre yönetmekten geçmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Etkili AdWords Reklam Metni Yazımı

Google adwords hesabınız yöneten Google AdWords hesap uzmanı Google eğitimlerine periyodik olarak katılmıyor, sistemde gerçekleşen güncellemeleri takip etmiyor ve yenilikleri kaçırıp kendini geliştirmiyorsa muhtemelen yeterince iyi bir Google AdWords Uzmanı değildir.

Bu yüzden bir kişinin sadece AdWords hesap yöneticisi olması tek başına yeterli değildir. Çalışacağınız kişinin AdWords bilgisi kadar kendini ne derece güncel tuttuğu da sizin için önemli olmalı ve ona göre çalışacağınız yani reklamlarınızı yönetecek kişiyi seçmelisiniz.

AdWords Uzmanı Maaşı

Her çalışan gibi AdWords uzmanları da doğal olarak verdikleri hizmet karşılığında bir hizmet bedeli/ücret almaktadır. Bir AdWords uzmanı ile iki farklı şekilde çalışma seçeneği bulunmaktadır.

İlk seçenek olarak firmanızda bir AdWords Uzmanı istihdam edebilirsiniz. Böylelikle işletme bünyenizde tek işi AdWords reklamlarınız ile ilgilenen bir uzman bulundurmuş olursunuz. Bir AdWords Uzmanını işletme bünyesinde barındırmanın uzmanın sahip olduğu deneyime bağlı olarak 3.000 TL ila 10.000 TL arasında değişir.

İkinci seçenek ise Freelance bir AdWords Uzmanı ile çalışmaktır. Freelance bir uzmanla çalışmak, deneyim ve uzmanlığın yanı sıra hizmet verilecek olan işletmenin reklam bütçesi ve müşterinin taleplerine bağlı olarak değişmektedir. AdWords uzmanını bünyesinde barındıracak bütçesi olmayan işletmeler için bir Freelance AdWords Uzmanı ile çalışmak oldukça ekonomik bir seçenektir.

Google AdWords ile ilgili yazılarımı okumak ister misiniz?

Google AdWords ile ilgili yazdığım bazı yazılara aşağıdaki başlıklara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

Ertuğrul Müyesseroğlu

iletişime-geç

http://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2015/12/Google-Adwords-Uzmanı-1-e1487676378909.pnghttp://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2015/12/Google-Adwords-Uzmanı-1-150x150.pngmuyesserogluGoogle Adwordsadwords uzmanı,AdWords Uzmanı Maaşı,adwords uzmanı nasıl olunur,ertuğrul müyesseroğlu,Freelance AdWords Uzmanı,google adwords,google adwords danışmanı,google adwords hesap yöneticisi,google adwords uzmanı,Google arama ağı,Google Patners,SEA,sem
  Merhaba Ben AdWords Uzmanı Ertuğrul Müyesseroğlu! Bugüne kadar birçok dijital pazarlama ajansı ve firma için AdWords Uzmanı, AdWords Hesap Yöneticisi ile Dijital Pazarlama Yöneticisi pozisyonlarında görev aldım ve almaya devam ediyorum. Bu kapsamda Freelance AdWords Uzmanı olarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda siz ve işletmeniz adına 5 farklı AdWords reklam modelinde reklam yönetimi hizmeti...