AdWords Nedir?

Google AdWords Nedir?

Daha önce dijital mecralarda reklam çalışması yapmamış firma ya da kişilerin cevabını en çok aradığı soru “AdWords nedir?” sorusudur. Bu soruya cevap olarak Google AdWords dünyanın en büyük internet reklamcılığı platformudur dememiz yanlış olmayacaktır. AdWords nedir? sorusuna bu kadar kısa bir cevabın okuyucuları tatmin etmeyeceğini düşünerek biraz daha detaya inmek istiyorum. Aslına bakarsanız AdWords nedir? sorusunun tek bir cevabı bulunmuyor diyebiliriz.

Google AdWords platformu sayesinde Google’ın bünyesinde bulunan Google arama motoru, Youtube, gmail vb pek çok kanalda dijital reklamlarınızı yayınlayabildiğiniz gibi Google iş ortağı olan web sayfalarında da reklamlarınızın gösterilmesini sağlayabilirsiniz.
[toc]

Google AdWords Reklam Türleri

Google AdWords ağı birbirinden farklı birçok reklam türünü kullanıcılarına sunan oldukça kapsamlı bir internet reklamcılığı ağıdır. Böylelikle hizmet ya da ürün satışı yapan firmalar hedeflerine en uygun reklam modeli yada türünü seçerek reklamlarını yayınlayabilirler.

Bunlar;

Google Arama Ağı Reklamı

Google Arama Ağı Reklamcılığı

Google arama ağı reklamcılığı AdWords reklamcılığının temelini oluşturmaktadır.  Google aramalarında gerçekleşen aramalar sonucunda verilen 17 sonucun 7 tanesi reklam gösterimidir. Bu reklamlar arama sonuçlarının ilk 4 sırası ile son 3 sırasında yer almaktadır.

Google arama motorunda internet kullanıcıları tarafından sizin belirlediğiniz anahtar kelimeler kullanılarak gerçekleştirilen aramalar sonucunda reklamlarınız gösterilir. Google reklam reklamlarınız tıklanmadığı sürece sizden bir ücret almaz.

Google arama ağı reklamlarının en büyük avantajı potansiyel müşterilerinizin bu mecrada ürün ya da hizmetiniz ile alakalı anahtar kelime ile aramalar gerçekleştirmesi sonucunda reklamlarınızın göstermesidir. Diğer hiçbir mecrada bu avantaj bulunmamaktadır. Bu mecrayı daha çok ürün ve hizmet satmak isteyen reklam verenler kullanmaktadır.

 

Hürriyet Banner Görüntülü Reklam

Google Görüntülü Reklam Ağı

Google görüntülü reklam ağına bağlı 2 milyondan fazla web sayfasında gösterilmekte olan banner reklamlardır. Ülkemizde bulunan birçok web sayfası da (hürriyet.com.tr, sabah.com.tr vb) bu ağa dahildir. Görüntülü reklamların TBM maliyetleri arama ağı reklamlarına göre çok daha düşüktür ve firmaların marka bilinirliğini arttırmak için kullanılmaktadır. Görüntülü reklam ağı reklamları bünyesinde gmail reklamlarını da barındırmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Etkili AdWords Reklam Metni Yazımı

Alışveriş Reklamcılığı

Alışveriş Reklamcılığı

Alışveriş reklamcılığı arama ağı reklamcılığının bir parçasıdır ve yine Google arama motoru sonuçlarında karşınıza çıkmaktadır. Alışveriş reklamcılığını klasik arama motoru reklamcılığından ayıran özellik bu reklam türünün e-ticaret siteleri için geliştirilmiş olmasıdır. Alışveriş reklamcılığı sonuçları aynı zamanda ürün görseli ile fiyatını da e-ticaret sitenizden çekerek sonuçlarda verir. Alışveriş reklamcılığı sonuçları alt alta olmayıp yan yana ve karşılaştırmalı olarak kullanıcılara sunulmaktadır.

Video Reklamcılığı (Youtube)

Youtube Reklamı

Google’ın Video barındırma sitesi olan Youtube’u 2006 senesinde satın alması ile AdWords reklamcılığı reklam mecralarına videoları da eklemiş oldu. Youtube bir arama motoru olmasa da bünyesinde barındırdığı video arama özelliği dikkate alındığında dünyanın en büyük ikinci arama motoru olma özelliği taşımaktadır. AdWords sayesinde Youtube üzerinden ürününüz için hazırladığınız reklam videolarını öne çıkarabilirsiniz ya da anonim olarak yüklenen videolarda Youtube’un reklam verenler için sunduğu seçeneklerden yararlanarak reklamlarınızın görünmesini sağlayabilmektesiniz.

Youtube video reklamları marka bilinirliği ve imajına büyük katkı sağlamaktadır.

Mobil Reklam

Evrensel Uygulama Kampanyaları

Evrensel uygulama kampanyaları ile Android ya da İOS mobil işletim sistemleri için geliştirdiğiniz uygulamalarınızın indirilmesi için veya uygulama içi dönüşüm sağlamak amaçlı reklamlar oluşturabilmektesiniz.

AdWords Reklamlarını Kimler Vermeli?

Google AdWords reklamlarını marka bilinirliğini, satışlarını ve işletmesini büyütmek isteyen herkes vermelidir? Eğer henüz Google AdWords reklamı vermediyseniz bilmelisiniz ki rakiplerinize mevcut veya potansiyel müşterilerinizi kaptırmaktasınız.

Google AdWords Reklamcılığı Fiyatı Ne Kadar?

AdWords reklamları ile reklam verenler sadece tıklama başına ödeme gerçekleştirmektedir. Tıklama başına maliyetler diğer reklam verenler arasında anlık olarak açık arttırmaya tabi tutulur ve tıklama başına en yüksek teklifi verenden başlayarak reklamlar sıralanır.

AdWords platformu üzerinden reklam verebilmek için minimum 14 TL’lik bir bütçeye sahip olmanız gerekmektedir. Sattığınız ürün ya da hizmet ile alakalı olarak belirlediğiniz anahtar kelimelerin rekabet düzeyine göre TBM tıklama başına maliyetleriniz değişmektedir. Bu yüzden hiç kimse için standart bir TBM fiyatı bulunmamaktadır. Firmaların aylık Google AdWords bütçeleri hedeflerine göre 100 TL’de olabilir 1.000.000 TL’de olabilir. Bütçenizi net olarak belirleyebilmeniz için ilk önce bir deneme bütçesi belirlemek en sağlıklı seçenektir. Deneme bütçesinden elde edilecek veriler ile gerçek bütçenizi belirlemeniz çok daha kolay olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Google Adwords - Negatif Anahtar Kelime Nedir?

AdWords Reklamları Kimler Tarafından Verilmelidir?

AdWords reklam bütçeniz düşükte olsa büyükte olsa bir AdWords Uzmanı ile çalışmanız AdWords reklamlarınızın performansı açısından çok önemli bir unsurdur. AdWords reklamları günlük olarak takip edilmesi gereken son derece gelişmiş bir platformdur. Bunu dikkate almayan birçok firma reklamlarını bir AdWords uzmanından destek almadan gerçekleştirmekte ve bütçelerinin ziyan olmasına sebep olmaktadır.

Ertuğrul Müyesseroğlu

iletişime-geç

http://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2017/01/Google-AdWords-Nedir.jpghttp://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2017/01/Google-AdWords-Nedir-150x150.jpgmuyesserogluGoogle Adwordsadwords,Adwords Nedir?,adwords uzmanı,Alışveriş Reklamcılığı,arama ağı,arama motoru,dijital,e-ticaret,google,görüntülü reklam,mobil uygulama reklamları,reklam,video
Daha önce dijital mecralarda reklam çalışması yapmamış firma ya da kişilerin cevabını en çok aradığı soru 'AdWords nedir?' sorusudur. Bu soruya cevap olarak Google AdWords dünyanın en büyük internet reklamcılığı platformudur dememiz yanlış olmayacaktır. AdWords nedir? sorusuna bu kadar kısa bir cevabın okuyucuları tatmin etmeyeceğini düşünerek biraz daha detaya...