Google AdWords Hesabı Nasıl Kurulur?

Google AdWords hesabı kurulumu için öncelikle sahip olmamız gereken bazı gereksinimler bulunmaktadır. Google AdWords online bir platform olduğu için ilk başta tabi olarak internet bağlantısına sahip bilgisayar yada akıllı bir cihaza sahip olmamız gerekir. Bunun yanında AdWords hesabı oluşturabileceğiniz bir Gmail e-posta adresiniz ile reklamlarınızı yönlendirebileceğiniz bir web sayfanızın olması gerekir.

Ürün yada hizmetleriniz ile alakalı reklamlarınızı yönlendirebileceğiniz web sayfası bir blog, e-ticaret sitesi yada landing page vb. olabilir.

Yazıya devam etmeden önce bilmelisiniz ki bir Google AdWords Uzmanı ile çalışacaksanız eğer, sizin bir AdWords reklam hesabı oluşturmanıza gerek yoktur. Google AdWords uzmanınız tüm bu işlemleri sizin için en başından itibaren doğru bir şekilde gerçekleştirecektir.
[toc]

AdWords Hesabı Oluşturma

AdWords hesabınızı oluşturmaya başlamak için öncelikle aşağıda belirttiğim linki tıklamalısınız.

Link: https://www.google.com.tr/adwords

 • Linki tıkladığınızda çıkacak olan sayfada şimdi başlayın butonuna tıklıyoruz.

 • Açılan ekranda e-posta adresimiz ile reklamlarımızı yönlendireceğimiz web sayfamızın URL bilgilerini ilgili yerlere yazarak Devam butonuna tıklayarak kampanya oluşturma ekranına geçiyoruz.

Kampanya Oluşturma

 • AdWords hesabımızın 4 kısımdan oluşan ilk kampanyasını oluşturabilmemiz için gerekli olan ayarları, bu pencerede bulunan açılır başlıkları ayrı ayrı tıklayıp gerçekleştireceğiz. AdWords kampanya ayarları reklam hedefinize göre bilinçli bir şekilde yapılması gereken ayarlardır. Bu yüzden bu konuda hazır olduğunuzdan emin olmalısınız.

1- Günlük Bütçe Belirleme

 • Bütçe satırını tıkladığınızda açılacak olan kısımda öncelikle kullanacağımız para birimimizi seçiyoruz. Ardından AdWords kampanyamız için belirlediğimiz günlük toplam bütçe tutarımızı yazıp kaydet diyoruz. Burada unutulmaması gereken en önemli husus oluşturacağınız tüm kampanyaların bütçelerinin birbirinden bağımsız olduğudur. Yani iki farklı kampanyanızın 10’ar TL’lik bütçeleri toplamda günlük 20 TL harcanacağı anlamına gelmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Ücretsiz Google AdWords Eğitimi

2- Hedef Kitle Belirleme

 • Yer satırını tıkladığımızda açılacak olan kısımda reklamlarımızın gösterilmesini istediğimiz ülke yada şehirleri belirleyebildiğimiz gibi gelişmiş arama kısmında şehirlerin belli alanlarını da hedefleyebilmekteyiz.

 • Ağlar satırını tıkladığımızda açılacak kısımda Arama Ağının yanında Görüntülü Reklam Ağı bir seçenek olarak sunulmakta burada her ikisini seçebileceğiniz gibi sadece Arama Ağı reklamlarını da seçebilirsiniz. Yeni başlayanlar için sadece Arama Ağı reklamlarını seçmek daha doğru bir karar olacaktır.

 • Anahtar Kelimeler satırını tıkladığınızda açılacak olan kısımda ise ürün ve hizmetiniz ile alakalı size müşteri kazandırabilecek belirlediğiniz anahtar kelimeleri ekliyoruz. Burada önemli olan husus anahtar kelime eşleme seçeneklerini ne kadar doğru kullanabildiğinizdir. Yeni başlayanlar için anahtar kelime eşleme seçeneklerinden (geniş eşleme, geniş eşleme düzenleyici, sıralı eşleme ve tam eşleme) tam eşleme seçeneği daha uygundur.

3- TBM Teklifi Belirleme

 • Teklif satırını tıkladığınızda açılacak olan pencerede Tekliflerimi manuel olarak ayarlayacağım satırını işaretleyerek bir tutar girmeniz isabetli bir karar olacaktır. Burada gireceğiniz tutar bir tıklama için ödemeyi taahhüt ettiğiniz en fazla ücreti ifade etmektedir.

4- Reklam Metni Oluşturma

Kampanya ayarları sayfasında Metin Reklam satırını tıkladığınızda açılacak olan alanda Google arama motorunda gözükecek olan reklam metninizi oluşturmaktasınız.

 • Açılış Sayfası: Reklamlarınızı yönlendireceğiniz sayfanızın URL adresini giriyoruz.
 • Başlık 1: Reklam metnimizin sol tarafta yer alacak birinci başlığını 30 karaktere sığacak şekilde yazıyoruz.
 • Başlık 2: Reklam metnimizin sağ tarafta yer alacak ikinci başlığını 30 karaktere sığacak şekilde yazıyoruz.
 • Açıklama Satırı : Bu kısımda ürün ve hizmetiniz ile alakalı dikkat çekecek açıklamaları 80 karaktere sığacak şekilde yer vermektesiniz.

AdWords Reklam metinlerimizde rakiplerinize göre avantajlı konumda olduğunuz bilgileri içermelidir. Bunun yanında %10 indirim, son gün vb harekete geçirici mesajlar kullanmanız oldukça etkili bir yöntemdir.

İlginizi Çekebilir:  Dome İstanbul ve Alışveriş Reklamcılığı Eğitimi

Kampanya ayarlarımızdan sonuncusu olan reklam metnimizi oluşturup Kaydet ve devam et diyerek bu kısmı sonlandırıyoruz.

Faturalandırma

 • Faturalandırma ekranında herhangi bir e-ticaret sitesinde ne gibi bilgiler isteniyorsa burada da aynı bilgiler istenmektedir. Burada ayrıntı olarak ödeme yönteminizi Manuel Ödemeler olarak seçmenizi tavsiye ederim.

 • Ayrıca minimum ödeme tutarının 14 TL olduğunu bilmelisiniz. Gerekli bilgileri Kaydet ve devam et diyoruz.

İncele Ekranı

Evet, AdWords hesabı oluşturabilmek için tüm ayarlamaları yaptık reklam metnimizi girdik ve kampanyamızı oluşturduk ve işin sonuna geldik. İncele kısmında yaptığımız tüm işlemlerin bir özetini görüp bir yanlışlık yapıp yapmadığımızı son kez kontrol ediyoruz. Ardından alttaki Google Reklam Verme Programı Şartlarını okuyup bu şartlarıda kabul ettiğimizi işaretliyorsak son olarak Ödeme yap ve onaylayı tıklayarak AdWords Hesabımızı oluşturma işlemini tamamlıyoruz.

 

Son olarak ödeme yap ve tamamlayı tıklayarak bir Google AdWords Hesabının sahibi olduk. Buraya kadar anlattığımız bilgilerle hiçbir destek almadan hesabınızı oluşturmanız mümkün fakat AdWords reklamları ile işletmenizi büyütüp gelirlerinizi gerçekten arttırmak istiyorsanız AdWords reklam hesabınızı ya bir profesyonel AdWords Uzmanına emanet etmeli yada Temel Seviye Google AdWords Eğitimi almalısınız. Aksi taktirde yaptığınız çalışmalar istediğiniz sonuçları vermeyecektir.

Ertuğrul Müyesseroğlu

iletişime-geç

http://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2017/02/Google-AdWords-Hesabı-Nasıl-Kurulur.jpghttp://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2017/02/Google-AdWords-Hesabı-Nasıl-Kurulur-150x150.jpgmuyesserogluGoogle AdwordsAdWords Giriş,AdWords Hesabı,AdWords Hesabı Oluşturma,adwords uzmanı,Faturalandırma,google,google adwords,hedef kitle,Kampanya,reklam metni
Google AdWords hesabı kurulumu için öncelikle sahip olmamız gereken bazı gereksinimler bulunmaktadır. Google AdWords online bir platform olduğu için ilk başta tabi olarak internet bağlantısına sahip bilgisayar yada akıllı bir cihaza sahip olmamız gerekir. Bunun yanında AdWords hesabı oluşturabileceğiniz bir Gmail e-posta adresiniz ile reklamlarınızı yönlendirebileceğiniz bir web sayfanızın...