Facebook Remarketing ile web sayfanızı ya da web sayfanızda belirlediğiniz herhangi bir sayfayı ziyaret eden internet kullanıcılarına facebook aracılığı ile tekrar ulaşabilirsiniz. Remarketing olarak bilinen bu sistem web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların facebook profil sayfalarını eşleştirilerek reklamların onlara gösterilmesi üzerine kurgulanmaktadır. Birçok kullanıcı satın almak istediği ürün ya da hizmetle ilgili ziyaret ettiği web sayfasından çıkıp facebook profillerine giriş yaptıklarında daha önce ziyaret etmiş oldukları web sayfasının reklamları ile karşılaşmasının sebebi de budur.

ertugrul-muyesseroglu-re-marketing

Özellikle sağlık sektöründe hizmet veren firmalar google adwords’de remarketing yani web sitesi ziyaretçilerine reklam yapamadıkları için facebook’un sağlamış olduğu re-marketing hizmeti oldukça cazip gelmektedir.

Facebook remarketing sistemine tüm kullanıcılar hesaplarından rahatlıkla ulaşabilir. Bunun için re-marketing reklamı oluşturmak isteyen reklam verenler ilk başta facebook profillerine giriş yaptıktan sonra profil sayfalarının sağ üst tarafında bulunan aşağı doğru olan ok işaretini tıklayıp “Reklamları Yönet” menüsüne geçiş yapmalıdır. Ya da bu link’den direk geçiş yapabilirsiniz.

facebook-re-marketing-ertugrul-muyesseroglu-1

Açılan “Reklam Yöneticisi” sayfasında ilk önce üst menü ağacında bulunan “Araçlar” menüsünü sonrada “Hedef Kitleler” sekmesini tıklıyoruz.

facebook-re-marketing-ertugrul-muyesseroglu-2

Şimdide sırasıyla gelen ekranın sol üst kısmında bulunan “Hedef Kitle Oluştur” ve “Özel Hedef Kitle” seçeneğini tıklıyoruz.

facebook-re-marketing-ertugrul-muyesseroglu-3

Karşımıza gelen pencerede “İnternet Sitesi Trafiği” yazan satırı tıklıyoruz.

facebook-re-marketing-ertugrul-muyesseroglu-4

Açılan yeni pencerede bize uygun olan seçenekleri giriyoruz. Burada bilmeniz gereken ayrıntı “Piksel Kimliği”nin her hesap için 1 kez oluşturulabildiğidir. Ben İnternet Sitesi Trafiği kısmını “internet sitenizi ziyaret eden herkes” olarak seçiyorum. “Son Gün” kısmını 60 gün olarak belirledim. Bu sitemi ziyaret eden kişileri 60 gün boyunca reklam havuzunda tutacağım anlamına gelmektedir. Son olarak “Hedef Kitle Adı” giriyor ve “Hedef Kitle Oluştur” butonuna tıklıyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Dijital Pazarlamaya Geçiş Aşamaları 1

facebook-re-marketing-ertugrul-muyesseroglu-5

Açılan pencerede “İnternet Sitesi Özel Hedef Kitlesi Oluşturuldu” yazısı çıkmış ise işleminiz başarılı bir şekilde gerçekleşti demektir. Burada son olarak “Tamam” butonuna tıklıyoruz.

facebook-re-marketing-ertugrul-muyesseroglu-6

Hedef kitlemizi oluşturduk şimdide facebook ‘un web sayfamızın trafiğini izleyebilmesi için gerekli olan piksel kodunu sitemize eklememiz gerekiyor. Facebook piksel kodumuzu almak için “Reklam Yöneticisi” ekranında bulunan “Araçlar” menüsü altında ki “Pikseller” sekmesini tıklıyoruz.

facebook-re-marketing-ertugrul-muyesseroglu-7

Ardından gelen “Facebook Pikseli” ekranında önce “Eylemler”  menüsünü ardından da “Piksel Kodunu Göster” satırını tıklıyoruz.

facebook-re-marketing-ertugrul-muyesseroglu-8

Açılan pencerede bulunan piksel kodunu kopyalayıp internet sitenizin <head> ile </head> kodları arasına yapıştırıyoruz. Bunu ister kendiniz yapabilir isterseniz de web masterınıza kodu göndererek ondan sitenize eklemesini isteyebilirsiniz. Bu işlemden sonra artık facebook web sayfanızı ziyaret eden kişileri yukarda oluşturduğumuz Özel Hedef Kitleye eklemeye başlayacaktır.

facebook-re-marketing-ertugrul-muyesseroglu-9

Oluşturduğumuz “Özel Hedef Kitle” havuzunda 200 kişi biriktirdiğinde reklamlarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz. Havuzumuzun takibini  “Araçlar” menüsünün altında bulunan “Hedef Kitleler” ekranından takip edebilirsiniz.

facebook-re-marketing-ertugrul-muyesseroglu-10

Ertuğrul Müyesseroğlu

iletişime-geç

Facebook Remarketing (Yeniden Pazarlama)http://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2016/02/facebook-re-marketing-ertugrul-muyesseroglu-kapak.jpghttp://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2016/02/facebook-re-marketing-ertugrul-muyesseroglu-kapak-150x150.jpgmuyesserogluFacebookdanışman,dijital pazarlama,facebook,facebook pikseli,facebook uzmanı,hedef kitle,re-marketing,Reklam Yöneticisi,remarketing,web sitesi
Facebook Remarketing ile web sayfanızı ya da web sayfanızda belirlediğiniz herhangi bir sayfayı ziyaret eden internet kullanıcılarına facebook aracılığı ile tekrar ulaşabilirsiniz. Remarketing olarak bilinen bu sistem web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların facebook profil sayfalarını eşleştirilerek reklamların onlara gösterilmesi üzerine kurgulanmaktadır. Birçok kullanıcı satın almak istediği ürün ya da hizmetle...