dijital-pazarlamaya-gecis-asamalari

Ülkemizdeki işletmelerin dijital pazarlamaya geçiş hızının oldukça yavaş olduğunu söyleyebiliriz.  Bu tespiti rakamlarla desteklemek istediğimizde 2015 sonu e-ticaret hacmi ile ilgili oranları bize ışık tutabilir. 2015 sonu itibari ile gelişmiş ülkelerde %7’ler seviyesinde seyreden e-ticaret hacmi, gelişmekte olan ülkelerde %4 seviyelerindedir. Ülkemiz gelişmekte olan ülkeler kategorisinde olmasına rağmen bu oran %2’dir. Bu oran genç nüfusumuzu ve teknolojiye olan ilgimizi göz önünde bulundurduğumuzda oldukça düşük kalırken gelecek için büyük bir potansiyelin varlığını da bize gösteriyor.

Mevcut durumda e-ticaret hacmimizin düşük kalmasına neden olarak birçok sebep saymak mümkün fakat en büyük sebebin ülkemizde ki işletmelerin bu alanı yeterince ciddi bir pazarlama kanalı olarak görmemesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Özellikle KOBİ düzeyindeki kurumsallaşamamış işletmelerimizin dijital pazarlamayı henüz kavrayamaması ve geleneksel pazarlama metotlarına sıkı sıkıya bağlı kalarak reklam ve pazarlama kanallarını çeşitlendirme ihtiyacını hissetmemeleri e-ticaret hacmimizin büyümesini yavaşlatmaktadır. Dijital pazarlamaya geçiş yapmaya karar vererek geleneksel pazarlama kanallarının yanına dijital pazarlama kanalını da ekleyen işletmeler ise belli başlı aşamalardan geçmektedir. Bu aşamalar sırasıyla Ben Yaparım Aşaması, Her Şeyi Yapacaksın Aşaması, Olgunluk Aşaması ve son olarak işletmelerin Ustalık Aşaması olarak tanımlayabiliriz.

Özellikle ilk aşama olan “Ben Yaparım Aşaması” işletmelerin acemilik dönemi olarak da adlandırılabilir. Bu dönemde işletmeler dijital pazarlama faaliyetlerine devam etmekten ya vazgeçiyor ya da hatalarını kabul ederek dijital pazarlama faaliyetlerini geliştirerek devam ettiriyor diyebiliriz. Bu yazımda dijital pazarlama faaliyetlerine yeni başlayan işletmelerimizin geçirdiği ilk evre olan “Ben Yaparım” aşamasının nasıl geliştiğini anlatmaya çalışacağım.

Ben Yaparım Aşaması

Ben yaparım aşaması, işletmelerin dijital pazarlama faaliyetlerine başlama evresidir. Bu evrede işletme sahipleri dijital pazarlama faaliyetlerinin bilgisayar başında duran bir çocuk tarafından dahi rahatlıkla yapılabileceğini düşünmektedir. bu yüzden dijital pazarlama için bir bütçe oluşturulup personel istihdam edilmesine gerek yoktur. Bundan yola çıkarak işletme sahibi bizzat bu işi ya kendisi yapmaya başlar ya da varsa oğluna o da yoksa sekreterine havale eder.

İlginizi Çekebilir:  Google Adwords – İstatistikler Menüsü Kullanımı

İşletme sahibinin bu aşamada ilk aklına gelen dijital pazarlama araçları web sitesi ve sosyal medya mecraları olmaktadır. Sosyal medya mecralarında kısa sürede hesaplar açılır ve paint gibi benzeri araçlar ile görseller düzenlenerek açılan sosyal medya hesaplarına eklenmeye çalışılır. Çoğu zamanda içerik bilgilerinin büyük bir bölümü es geçilir. Web sayfası ise oldukça ucuza imkan varsa bedavaya getirilmelidir. Bunun yanında yapılacak web sitesi SEO uyumlu olmalı ve işverenin büyük bir titizlikle oluşturduğu sosyal medya hesapları için ikonlar bulunmalıdır. Site içerikleri için ise kopyala yapıştır hala oldukça yaygın bir metottur. Bu çalışmalardan bir müddet sonra Google AdWords gibi gelişmiş platformlar ile sosyal medya reklam araçlarını keşfeden işveren buralarda hedefleme ve reklam verme kriterlerinden bir haber olarak reklam vermeye çalışacaktır. İlerleyen dönemde doğru analiz ve raporlama yapamayacak olan işletme sahibi dijital pazarlama için ayırmak istemediği bütçeden belki de daha fazlasını kaybedecektir. Bunun farkına varabilen işletme sahipleri ise bir yol ayrımına gelerek karar vermek durumunda kalmaktadır.

Bu kararlardan biri işletme sahibinin gerçekleşen reklam görünürlüğü ve tıklama sayısından yola çıkarak dijital kanallarda yapılması gereken her şeyi yapmasına rağmen geri dönüş alamadığını düşünerek bu alandaki faaliyetlerini sonlandırma olabilir.

Bir diğer seçenek de ise, işletme sahibi bu işi yapabileceğini bildiğini ama böyle ıvır zıvır şeylere ayıracak vakti olmadığına karar vermesidir. Bu noktada işletme sahibi dijital pazarlama faaliyetlerini yürütecek bir sosyal medya uzmanı çalışan aramaya başlayacaktır.

Gördüğünüz üzere dijital pazarlamaya geçiş aşamalarından ben yaparım aşaması, iş hayatında birçok kez karşılaştığımız durumların bir özeti durumunda ülkemizdeki işletmelerin bugünleri vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde atlatmasını dileyerek bu aşama ile ilgili yazımı sonlandırıyorum.

Dijital Pazarlamaya Geçiş Aşamalarından 2.cisi olan “Her Şeyi Yapacaksın” Aşamasını okumak için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir:  Sosyal Medya Uzmanları için Twitter Feed ile RSS Yönetimi

Dijital Pazarlamaya Geçiş Aşamalarından 3.cüsü olan “Olgunluk” Aşamasını okumak için tıklayınız.

Ertuğrul Müyesseroğlu

iletişime-geç

http://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2016/10/dijital-pazarlamaya-gecis-asamalari.jpghttp://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2016/10/dijital-pazarlamaya-gecis-asamalari-150x150.jpgmuyesserogluDijital Pazarlamaadwords,dijital pazarlama,Dijital Pazarlamaya Geçiş,e-ticaret,işletme,kobi,seo,sosyal medya
Ülkemizdeki işletmelerin dijital pazarlamaya geçiş hızının oldukça yavaş olduğunu söyleyebiliriz.  Bu tespiti rakamlarla desteklemek istediğimizde 2015 sonu e-ticaret hacmi ile ilgili oranları bize ışık tutabilir. 2015 sonu itibari ile gelişmiş ülkelerde %7’ler seviyesinde seyreden e-ticaret hacmi, gelişmekte olan ülkelerde %4 seviyelerindedir. Ülkemiz gelişmekte olan ülkeler kategorisinde olmasına rağmen bu oran %2’dir. Bu...