Ülke nüfusumuzun 15-34 yaş aralığındaki  (Y Kuşağı) sayısının 25 milyon kişi civarında olduğunu biliyoruz. Yapılan araştırmalar bu yaş grubunun internet ve teknoloji ile oldukça ilgili olduğunu da bize gösteriyor. Ülke nüfusumuzun 79 milyon olduğunu düşündüğümüzde sadece Y kuşağının bile e-ticaret hacmimiz için büyük bir potansiyel oluşturduğunu söyleyebiliriz. Fakat sadece 15-34 yaş grubundaki insan sayımız 25 milyon olmasına rağmen, 79 milyonluk nüfusumuzda bulunan online müşteri sayısı sadece 8-9 milyon kişidir.

Mevcut durumda bizi üzen bu rakamlar taşıdıkları potansiyelden dolayı da bizleri gelecek için oldukça ümitlendirmektedir. Bugünden doğru kararlar alıp istikrarlı bir şekilde bu alandaki yatırımlarını devam ettirenler gelecekte yaptıkları yatırımlardan dolayı pişman olmayacaktır.

Olgunluk Aşaması

E-ticaret hacmimizin istenilen düzeyde olmamasının sebeplerini irdelediğimiz “Dijital Pazarlamaya Geçiş Aşamaları” 1 ve 2’de ben yaparım ve her şeyi yapacaksın aşamaları üzerinde konuşmuştuk. Bu yazımızda ise işletmelerimizin Olgunluk Aşaması hakkındaki fikirlerimizi sizlerle paylaşacağım. 1 ve 2. aşamadan geçmiş işletmelerimiz artık dijital pazarlama konusunda belli bir tecrübeye ulaşmış ve bu çalışmalarını işinde uzman dijital ajanslarla ya da freelance uzmanlar ile yürütmeye başlamıştır.

Fakat bu olgunluk evresinde dahi yapılan çalışmaların istenilen verimi sağlamayacağını bilmekte fayda var. Özellikle ajanslar ile birlikte yürütülen çalışmaların ilk birkaç aylık döneminde ciddi bir performans artışı olacaktır. Fakat dijital ajansların da belli bir kapasiteye sahip olduğu unutulmamalıdır. Sürekli yeni müşteriler ile çalışmaya başlayan ajanslarımızın çoğu kapasitelerinin üzerinde bir iş yüküne sahip olduğu için yeni müşteriler elde ettikçe mevcut müşterileri için yapmaları gereken kontrol ve optimizasyon çalışmalarının periyotlarını uzamaya başlamaktadır. İlk dönemde günlük kontrol edilen google adwords gibi dijital reklamcılık platformları zaman ilerledikçe haftalık periyotlarla kontrol edilir hale gelmektedir. Periyotlar uzadıkça geri dönüşler olmasına rağmen günlük yapılması gereken düzenli kontroller gerçekleştirilemediği için verimlilik kaybının yanında bütçenizin bir kısmı ister istemez ziyan olacaktır. Ajansların bu durumu raporlarda kamufle etmesi ise oldukça kolay olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  AdWords Meetup Eğitim Seminerleri

Freelance uzmanlar ile çalışan işletmelerin ise dijital pazarlama faaliyetlerini yürütebilmesi için farklı alanlarda birçok uzmana ihtiyacı olacaktır. İşletmelerin çalıştıkları uzmanları denetleyip aralarındaki koordinasyonu sağlaması oldukça zordur. Kontrolsüz bir şekilde ajans ya da freelance uzmanların inisiyatifine bırakılan dijital pazarlama kanalları sizi istediğiniz verimliliğe ulaştırmayacağı gibi suistimalede oldukça açıktır.

Gördüğünüz üzere olgunluk evresinde dahi firmaların azımsanamayacak miktarda problemle karşılaşması kaçınılmazdır. Olgunluk evresinde ideal olan firmanın ajans ve freelance faaliyetlerini denetleyip koordine edecek uzman bir dijital pazarlama yöneticisini istihdam etmesi olacaktır. Böylelikle sürekli denetlenen ve sorgulanan freelance uzmanlar ile ajansların performanslarının düşmesi büyük ölçüde engellenebilir.

Dijital Pazarlamaya Geçiş Aşamalarından 1.cisi olan “Ben Yaparım” Aşamasını okumak için tıklayınız.

Dijital Pazarlamaya Geçiş Aşamalarından 2.cisi olan “Her Şeyi Yapacaksın” Aşamasını okumak için tıklayınız.

Ertuğrul Müyesseroğlu

iletişime-geç

Summary
Author
http://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2016/10/digital-pazarlamaya-gecis-asamalari-3-olgunluk-asamasi-1.jpghttp://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2016/10/digital-pazarlamaya-gecis-asamalari-3-olgunluk-asamasi-1-150x150.jpgmuyesserogluDijital Pazarlamadijital pazarlama,Dijital Pazarlamaya Geçiş,e-ticaret
Ülke nüfusumuzun 15-34 yaş aralığındaki  (Y Kuşağı) sayısının 25 milyon kişi civarında olduğunu biliyoruz. Yapılan araştırmalar bu yaş grubunun internet ve teknoloji ile oldukça ilgili olduğunu da bize gösteriyor. Ülke nüfusumuzun 79 milyon olduğunu düşündüğümüzde sadece Y kuşağının bile e-ticaret hacmimiz için büyük bir potansiyel oluşturduğunu söyleyebiliriz. Fakat sadece...