dijital-pazarlamaya-gecis-asamalari

2015 sonu rakamları ile e-ticaret hacmimizin %2 gibi düşük bir orana sahip olduğunu dijital pazarlamaya geçiş aşamalarından ben yaparım aşamasında bahsetmiştim. Bu rakamın önümüzdeki 5 sene içerisinde yani 2020’de %5 olacağı tahmin ediliyor. Bu artıştan da görüldüğü gibi önümüzdeki 5 senede e-ticaret hacmimizin %100’ün üzerinde büyüyeceğini görüyoruz. Fakat bu büyüme oranı bile gelişmekte olan ülkeler ile olan aramızdaki makası kapatmamıza maalesef yetmeyecek.

E-ticaret hacmimizin istenilen düzeyde büyüyememesi ve gelişmekte olan ülkelerin ortalamasının altında kalmasının en önemli sebeplerinden biri olan işletmelerimizin dijital pazarlamaya bakışlarını irdelediğimiz yazımın 2.cisinde dijital pazarlamaya geçiş aşamalarından “Her Şeyi Yapacaksın Aşamasını” sizlerle değerlendirmek istiyorum.

Her Şeyi Yapacaksın Aşaması

Her şeyi yapacaksın aşaması, işletme sahibi ya da yöneticilerinin dijital pazarlama faaliyetlerini istihdam ettikleri bir kişiye amiyane tabirle yıkmaya çalıştığı aşamadır. Bu aşamada istihdam edilmek istenen kişi kendini geliştirmeye hevesli üniversite mezunu, AdWords ve SEO uzmanı, blog yazarı, sosyal medya fenomeni, web yazılımcı, grafik tasarımcı ve metin yazarı vb uzmanlıklara sahip olmalıdır. Tüm bunların yanında ileri seviye yazılı ve sözlü İngilizce bilgisi olmassa olmazdır.  Ayrıca bu kişi gerektiğinde sekreterlik yaparak esnek çalışma saatlerine hazırlıklı olmalıdır. İstihdam edilecek kişi Fazla çalışma saatlerini eğitimin bir parçası olarak görmeli ve bunun için mesai ücreti talep etmemelidir. Bu şartlarda bu yeteneklerin hepsine sahip bir çalışana (Kara Murat) kavuşabilen işverenin teklifi ise ülke şartlarımızın gereği olarak asgari ücret ve düzenli ödeme ayrıcalığı olacaktır.

Sunduğu olağanüstü imkanlar neticesinde istihdam ettiği çalışanındaki cevheri fark eden işveren bir müddet sonra çalışanına mevcut işlerinin yanında fotoğraf çekimi, kartvizit tasarımı gibi ek işlerde vermeye başlayacaktır. Kısa sürede çalışanından mucizevi işler beklemeye başlayan işveren bir müddet sonra işlerin ağır ilerlediği konusunda personelini sıkıştıracak ve daha fazla mesai yapması gerektiği gibi söylemlerle çalışanını yetersiz görmeye başlayacaktır. Fakat çalışanının performansından memnun olmamasına rağmen işveren çalışanının işine son vermekten uzak duracaktır. Ağır çalışma koşulları ve uğradığı mobbinge daha fazla dayanamayacak olan çalışan ise kısa sürede işten ayrılmayı tercih edecektir. İşletmeler bir müddet daha bu çalışma şartlarında ısrar ederek bu kısır döngüde maalesef bu aşamada ısrar etmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Dijital Pazarlamaya Geçiş Aşamaları 3

Sonuç

Yukarıda bahsedilen hadiseler tamamen gerçek hayattan alıntılanmış olup bu yazıyı okuyan işletme sahibi ya da yöneticiler tarafından denenmemesi tarafımdan önerilmektedir. Yine de denemek isteyenler, bu şartlar altında gerçekleşecek çalışmalarınızın ağır ilerleyeceğini sürekli çalışan değiştirmek zorunda kalarak bu iş için ayırdığınız bütçeyi ziyan edeceğinizi bilmelisiniz. Bir önceki dijital pazarlamaya geçiş evresi olan “Ben Yaparım Aşamasında“ olduğu gibi işletmelerimizin bu aşamadan da olabildiğince çabuk sıyrılmasını dileyerek bu yazımı sonlandırıyorum.

Dijital Pazarlamaya Geçiş Aşamalarından 1.cisi olan “Ben Yaparım” Aşamasını” okumak için tıklayınız.

Dijital Pazarlamaya Geçiş Aşamalarından 3.cüsü olan “Olgunluk” Aşamasını okumak için tıklayınız.

Ertuğrul Müyesseroğlu

iletişime-geç

http://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2016/10/Being_productive_at_work-759x500.jpghttp://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2016/10/Being_productive_at_work-759x500-150x150.jpgmuyesserogluDijital Pazarlamaadwords,dijital pazarlama,e-ticaret,seo,web
2015 sonu rakamları ile e-ticaret hacmimizin %2 gibi düşük bir orana sahip olduğunu dijital pazarlamaya geçiş aşamalarından ben yaparım aşamasında bahsetmiştim. Bu rakamın önümüzdeki 5 sene içerisinde yani 2020’de %5 olacağı tahmin ediliyor. Bu artıştan da görüldüğü gibi önümüzdeki 5 senede e-ticaret hacmimizin %100’ün üzerinde büyüyeceğini görüyoruz. Fakat bu...