Dijital Pazarlama Yöneticisi

Dijital Pazarlama Yöneticisi ne iş yapar?

Dijital Pazarlama Yöneticisi ne iş yapardan önce dijital pazarlama nedir ve hangi mecralarda yapılır? sorusuna biraz değinmek istiyorum.
[toc]
Dijital pazarlama gazete, dergi, televizyon, radyo, broşür vb. geleneksel yani yazılı ve görsel yayın organları yerine internet, yeni medya, mobil ve interaktif platformlar aracılığı ile yapılan pazarlama faaliyetlerinin genel adıdır. Dijital Pazarlama etiketini yeterince karizmatik bulmayan arkadaşlarımız bu pazarlama türüne e-marketing, interaktif pazarlama, online pazarlama, web pazarlama gibi daha karizmatik adlar verseler de bu adların hepsi aynı kapıya çıkmakta ve bu arkadaşlar aynı işi yapmaktadır.

Dijital Pazarlamanın Faaliyet Alanları

Dijital pazarlama faaliyet alanları her geçen gün çeşitlense de günümüzde temel olarak 5 ayaktan oluşmaktadır.

  • SEM (Arama Motoru Pazarlaması),
  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu),
  • SMM (Sosyal Medya Pazarlaması),
  • E-Mail Marketing,
  • Affiliate Marketing

Dijital Pazarlama Departmanına Geçiş Süreci

Dijital pazarlamanın her geçen gün artan değeri tüm firmaları bu alanda faaliyette bulunmaya itmektedir. Fakat dijital pazarlamanın birçok firma tarafından yeterince kavranamamış olması firmaların kaliteli işler çıkarmasını engellemektedir. Bu kapsamda firmalarını süreç içersin de bir geçiş dönemi yaşamaktadır. Bu geçiş sürecini 4 tipe ayırabiliriz.

  1. Tip patronun dijital pazarlamayı kendi yürüttüğü ve başarılı olduğunu düşündüğü dönem
  2. Tip dijital pazarlama faaliyetlerinin tümünü istihdam ettiği tek bir kişiye yükleyip başarılı olmayı bekleyen firmalar
  3. Tip 1 ve 2’yi uygulayarak başarısız olan ve bunun sonucunda dijital pazarlama ajansları ya da freelance uzmanlar ile çalışmaya başlayan firmalar
  4. Tip dijital pazarlamanın önemini kavramış ve bu mecrada yapılacak çalışmaların kesintisiz ve uzun soluklu olması gerektiğinin farkına varan firmalardır. Bu firmalar bünyelerinde dijital pazarlama departmanlarını kurup kendi ekipleri ile yola devam etmektedir.

Burada en makul firma tipi tabi ki dijital pazarlama deneyiminde olgunluk seviyesine gelmiş olan 4. tip firmalardır. Bu firmalar Dijital Pazarlama Departmanlarını oluşturarak bünyelerinde Web Yazılımcı, Adwords Uzmanı, SEO Uzmanı, Sosyal Medya Uzmanı, Grafik Tasarımcı ve Metin Yazarı vb. katıp ekip lideri olarak yeterli deneyime sahip  pazarlama müdürü statüsünde Dijital Pazarlama Yöneticisi bulundurmaktadır. Fakat her firmanın böyle bir departman kurabilmesi ekonomik açıdan mümkün olmadığı için orta boy firmalar için 3’cü seçenekte gayet makuldür. Yalnız burada 3. tip firmaların kaçırmaması gereken nokta onlarında birer Dijital Pazarlama Yöneticisine ihtiyaçları olduğudur.

Dijital Pazarlama Yöneticisi

Kısaca “Dijital Pazarlama Yöneticisi” firmaların dijital pazarlama ile ilgili faaliyetlerini koordine ederek departmanın performansını üst yönetime raporlayan kişidir. Dijital Pazarlama Yöneticisinin pozisyonu gereği bu departmanda gerçekleşen faaliyetlerin tümüne hakim olabilecek yeterliliğe sahip olması gerekmektedir. Düşünülenin aksine Dijital Pazarlama Yöneticisi dijital pazarlama faaliyetlerinin uygulayıcısı değildir. Ekip performansı gerektiren dijital pazarlamanın da tek bir kişi tarafından da yürütülmesi mümkün olmadığı bilinmelidir. Yukarıda 3. tip olarak belirttiğim firmalar da çalıştıkları ajans ya da freelance uzmanlar ile yürüttükleri faaliyetlerin verimliliğini yine bünyelerinde istihdam edecekleri Dijital Pazarlama Yöneticileri ile takip ederek yapılan çalışmaların verimliliğini yakından izlemelidir. Birçok firma ajanslarla yürüttükleri çalışmaları bünyelerinde bir Dijital Pazarlama Yöneticisi bulunmadığı için denetleyemeyerek ajansların raporlamalarını doğru olarak kabul etmek zorunda kalmaktadır. Bu yüzden bir departman ve ekipleri olmasa bile çalıştıkları ajans ve uzmanların performansını analiz edebilecek bir Dijital Pazarlama Yöneticisine her firmanın ihtiyacı bulunmaktadır. 3. tip olarak belirttiğim firmalar bu sayede çalıştıkları ajanslardan ne beklediklerini daha iyi iletme olanağı ile ortaya çıkan işin beklentilerine daha yakın olacaktır. Ajanslar genel itibari ile birçok farklı sektörden firma ile çalışmaları bir avantaj olsa da iş yükü dolayısı ile firmalara yeterince özen gösteremeyebilmektedir. Bunun önüne geçmek Dijital Pazarlama Yöneticisinin ajans ya da uzmana yapacağı baskı ile yine mümkün olmaktadır.

Ertuğrul Müyesseroğlu

İlginizi Çekebilir:  AdWords Meetup Eğitim Seminerleri

iletişime-geç

Dijital Pazarlama Yöneticisi ne iş yapar?http://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2016/03/dijital-pazarlama-yoneticisi-ne-is-yapar.jpghttp://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2016/03/dijital-pazarlama-yoneticisi-ne-is-yapar-150x150.jpgmuyesserogluDijital Pazarlamaadwords uzmanı,dijital pazarlama,Dijital Pazarlama Yöneticisi,e-marketing,interaktif pazarlama,internet,online pazarlama,sem,seo uzmanı,sosyal medya uzmanı
Dijital Pazarlama Yöneticisi ne iş yapardan önce dijital pazarlama nedir ve hangi mecralarda yapılır? sorusuna biraz değinmek istiyorum. Dijital pazarlama gazete, dergi, televizyon, radyo, broşür vb. geleneksel yani yazılı ve görsel yayın organları yerine internet, yeni medya, mobil ve interaktif platformlar aracılığı ile yapılan pazarlama faaliyetlerinin genel adıdır. Dijital Pazarlama...