Landing Page Sayfalarının 10 Özelliği

Başarılı Landing Page Sayfalarının 10 Özelliği

Dijital pazarlama faaliyetlerinde kullanılan “Landing Page” açılış sayfaları firmaların potansiyel tüketicilerine ulaşmak için kullandıkları tek sayfalık bir web sitesidir. Landing Page sayfaları firmaların genel sitelerinden bağımsız olarak ürün tanıtımı, ürün satışı, hizmet tanıtımı ya da hizmet satışı gibi pazarlama çalışmalarının önemli bir ayağını oluşturuyor.
[toc]
Yapılan reklam çalışmalarının landing page sayfalarında bir anlam kazandığını düşündüğümüzde dijital pazarlama uzmanın başarısının landing page sayfasının başarısı ile de doğrudan alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden dijital pazarlama uzmanları (Google Adwords Uzmanı, Sosyal Medya Uzmanı vb) reklam sayfalarının tüm süreçlerinde söz sahibi olup karar verici konumundadır.

Landing Page Sayfasının Amacı

Landing page sayfaları içerisinde barındırdığı özelliklerle sayfa ziyaretçilerini belli bir ya da birkaç amaca yönlendirmektedir.

Bunlar;

  • Telefon Araması
  • Form Doldurtma
  • Posta
  • Çevrim içi sohbet
  • Whatsapp görüşmesi vb.

Landing page sayfaları yukarıda belirttiğimiz amaçlardan sadece birini ya da hepsini içinde barındırabilmektedir. Bu tamamen dijital pazarlama uzmanının belirlediği stratejiye bağlı olarak belirlenebilecek bir karardır.

Başarılı Landing Page Sayfalarının Özellikleri

Bir landing sayfasının başarısını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar ürün ve hizmetinize bağlı olarak değişkenlikler gösterebilmektedir. Aşağıda başarılı bir ürün sayfası oluşturabilmeniz konusunda size fikir verebilecek bazı önemli özellikleri paylaştım.

Açılış Hızı

Reklam sayfanızın açılış hızının google’ın yaptığı analizlere göre en geç 3 saniye içerisinde açılması gerekiyor. Bir diğer araştırma da ise açılış süresindeki her 1 saniyelik gecikme kullanıcının sayfayı terk etme oranını %50 arttırıyor.

Tasarım

Landing page sayfanızın tasarımının kullanıcı dostu kolay bir tasarıma sahip olması gerekiyor. Kafa karıştırıcı gereksiz ayrıntılar kullanıcının sayfayı terk etmesine sebep olmakta.

Renkler

Landing page sayfanızda kullanacağınız renkler marka kimliğiniz, hedef kitleniz ve ürününüzle uyumlu olmalıdır. Bu konuda daha önce yazdığım “Markaların Renkli Dünyası” adlı yazımdan faydalanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Dijital Pazarlamaya Geçiş Aşamaları 3

Mobil Uyumluluk

Artık olmazsa olmazlardan biride web sayfalarımızın mobil uyumlu olması gerekliliğidir. Mobil uyumlu olmayan sayfalarınız mobil kullanıcılar tarafından tercih edilmemenize yol açacaktır. Bu da mobil kullanım oranlarının %50’nin üzerinde olduğu ülkemizde yüksek bir kayıp yaşamanıza neden olur.

Amacı

Landin page sayfanız için belirlediğiniz amaca uygun tasarım yapmanız gerekir. Eğer form doldurmayı amaçlıyorsanız. Formunuz kullanıcının kolaylıkla fark edebileceği bir renk ve konumda olmalı. Ayrıca formu doldurması gerektiğine dair bir uyarıcı oldukça faydalıdır.

Farklılaşın

Rakip ürün ya da hizmet ile aranızdaki farklar sağladığımız avantajlar muhakkak sayfamızda belirtilmelidir. Böylelikle karşılaştırma yapan ziyaretçiler nezdinde avantajlı konuma geçebilirsiniz. (taksit, garanti, kargo, indirim vb)

İçerik

Gerçekleştirilen reklam çalışması ile satış sayfanızda bulunan içeriğiniz birbiri ile uyumlu olmalıdır. Ziyaretçi sayfanıza geldiğinde alakasız bir sayfaya yönlendirildiğini düşünmesi hem marka imajınız için kötüdür hem de sayfanızı hızla terk edecektir.

Görsel

Sayfanızda ki görseller muhakkak ilgili ürün ya da hizmetle alakalı olmalıdır. Ürünle alakası olmayan ya da farklı bir ürün görseli kullanılarak yapılan sayfalar karşılaştırma yapan ziyaretçiler tarafından olumsuz algılanacaktır.

Video

Yine Google tarafından yapılan analizlere göre landing page sayfasında reklamını yaptığınız ürün ile ilgili tanıtım videosunun olması dönüşüm sağlama oranını %30’a kadar arttırıyor.

A/B Testi

Tekbir reklam sayfasının başarılı olup olmadığını belli bir oranda tespit edebiliriz fakat sayfanın verimini arttırıp geliştirmek istiyorsak birkaç farklı versiyon ile A/B Testi yaparak başarılı ya da başarısız olduğumuz kısımları görebilir ve gerekli iyileştirmeleri yapabiliriz.

Ertuğrul Müyesseroğlu

iletişime-geç

http://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2016/01/Başarılı-Landing-Page-Sayfalarının-10-Özelliği.pnghttp://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2016/01/Başarılı-Landing-Page-Sayfalarının-10-Özelliği-150x150.pngmuyesserogluDijital PazarlamaE-TicaretGoogle AdwordsSosyal Medyaaçılış sayfası,adwords uzmanı,Başarılı Landing Page Sayfalarının 10 Özelliği,dijital pazarlama,dijital pazarlama uzmanı,ertuğrul müyesseroğlu,google adwords danışmanı,landing page,reklam sayfası,sosyal medya uzmanı,ürün sayfası
Dijital pazarlama faaliyetlerinde kullanılan “Landing Page” açılış sayfaları firmaların potansiyel tüketicilerine ulaşmak için kullandıkları tek sayfalık bir web sitesidir. Landing Page sayfaları firmaların genel sitelerinden bağımsız olarak ürün tanıtımı, ürün satışı, hizmet tanıtımı ya da hizmet satışı gibi pazarlama çalışmalarının önemli bir ayağını oluşturuyor.
İlginizi Çekebilir:  Özel Hastaneler Yönetmeliğine Göre Dijital Reklamcılık
Yapılan reklam çalışmalarının landing page sayfalarında...