Anahtar Kelime Nedir

Anahtar Kelime Nedir?

Merhaba arkadaşlar, bilindiği üzere dijital pazarlama ile kıyısından köşesinden ilgilenen herkesin bilmesi gereken en temel konulardan biri anahtar kelime kavramıdır. Bu yüzden sizler için Anahtar kelime nedir? Nasıl belirlenir? gibi en temel bilgilerin bulunduğu bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime, bir yazı metni içerisindeki konuyu en net şekilde ifade edebilen bir yada birden fazla kelimeye verilen addır. Öneminin daha iyi anlaşılması için metninizin odak noktası yada kalbidir diyebiliriz.

Bu yazının anahtar kelimesi nedir? diye sorduğumda ilk aklınıza gelen cevap “anahtar kelime” ise doğru yoldasınız demektir.

Anahtar Kelime Neden Belirlemeliyiz?

İnternet kullanıcıları google, yandex, yahoo vb arama motorlarında aradıkları konu ile ilgili içeriklere ulaşabilmek için en çok bilinen bir kaç kelimeyi (A. Kelime) kullanarak aramalarını gerçekleştirmektedir. Bu kullanıcılar içerisinden bizim içeriklerimizle ilgilenen kullanıcıların web sitemize ulaşabilmesi için bu kullanıcıların aramalarda kullandığı kelimeleri içeriklerimizde bulundurmamız gerekir.

Bu sayede arama motorlarında içeriğimiz ile ilgili arama yapan birçok kişiye ulaşmamız mümkün olur.

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Gözünüz korkmasın anahtar kelime belirlemek düşündüğünüz kadar zor bir işlem değil. İsterseniz örnek üzerinden ilerleyelim.

Bir diyetisyen olduğunuzu ve web sayfanızda yazı yazmaya karar verdiğinizi varsayalım. İlk yazınızın başlığını da “En İyi Zayıflama Yöntemleri” olarak belirlediniz. Fark ettiyseniz başlığınızda bile şuan kullanabileceğiniz “Zayıflama Yöntemleri” gibi bir anahtar kelimeniz mevcut. Başlıktan yola çıktığımız gibi yazılı mevcut içeriğinizden yola çıkarak da anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz.

Tabi yazılarınız için sadece bir anahtar kelime belirlemeniz şart değil. Bunun gibi birkaç kelime daha belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz tüm anahtar kelimelerin de başlıkta yer alması gerekmiyor. Sadece sizin için en önemli olan anahtar kelimeyi başlığınızda yer vermeniz yeterli olacaktır.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Yine diyetisyen olduğumuzu varsayalım fakat bu kez aklımızda belirlediğimiz bir yazı yada yazı başlığı bulunmuyor. Üstüne birde web sayfanızın trafiğinin az olduğunu düşünüyoruz. Öyle bir kilit kelime belirleyip yazı yazmalısınız ki web sayfamızın trafiğini de hızla arttırsın.

Bu durumda önce yaptığımız iş ile ilgili en çok kullanıldığını düşündüğümüz kelimeleri bir yere not ediyoruz. Diyelim ki not ettiklerimiz arasında diyet çeşitleri, zayıflatan yiyecekler, nasıl zayıflanır gibi anahtar kelimeler bulunuyor. Şimdi bunlardan hangisinin site trafiğimize en çok katkısı olabileceğini tespit etmemiz için arama hacimlerini bilmemiz gerekir. Bunu tespit etmek için ise ücretli ve ücretsiz birçok seçenek bulunmakta. Biz ücretsiz ve aralarında en iyisi olduğunu düşündüğümüz “Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı” aracını kullanıyoruz. Kelime planlayıcıyı kullanarak yaptığımız analizde “zayıflatan yiyecekler” kelimesi ile yapılan aramaların en yüksek arama hacmine sahip olduğunu tespit ettiğimizi varsayalım.

Evet, anahtar kelimemizi bulduk (zayıflatan yiyecekler) şimdi bu anahtar kelimeye uygun başlık ve içeriğimizi yazmamız yeterli.

En Çok Kullanılan 5 Anahtar Kelime Aracı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Gelişi güzel belirlediğiniz anahtar kelimeler ile başarılı sonuçlar elde edebilmeniz için oldukça şanslı biri olmanız gerekiyor. Halbuki hiç bir başarı tesadüfi değildir. (Alıntı) İçeriklerinizin kitlelere ulaşıp okunmasını istiyorsanız çok daha planlı çalışmalısınız.

Web sayfanız için belirlediğiniz hedeflere ulaşabilmeniz için içeriklerinizde kullanacağınız anahtar kelimeleri her yönüyle analiz etmeniz gerekir. Anahtar kelimenizin hedef kitlesi, aylık ve yıllık trafiği gibi birçok bilgiye ihtiyacınız bulunuyor.

Anahtar kelimeleriniz ile ilgili bu bilgileri elde edebileceğiniz kelime analizi yapan araçlar mevcut. Aşağıda bu analizleri yapabileceğiniz ve en çok kullanılan beş aracı sizlerle paylaşıyorum.

  1. Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı
  2. keywordtool.io
  3. SEMrush
  4. MOZ
  5. kwfinder
İlginizi Çekebilir:  E-Posta Pazarlama (Email Marketing) Nedir?

Anahtar Kelime ve SEO İlişkisi

Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarının kilit noktası anahtar kelimelerdir. SEO uzmanları web sayfanız için belirledikleri anahtar kelimelerde sayfanızın arama sonuçlarının üst sıralarında çıkmasını sağlayarak ziyaretçi trafiğinizi arttırır.

Burada bilmeniz gereken en önemli konu, SEO uzmanının yapmış olduğu çalışmanın bir ücreti olduğudur.

Anahtar Kelime ve AdWords İlişkisi

Arama motoru optimizasyonun da olduğu gibi arama motoru reklamcılığında (SEM) da kilit noktasını anahtar kelimeler oluşturmaktadır. Ülkemizde en çok tercih edilen arama motoru google olduğu için bu mecrada uzmanlaşmış arama motoru reklamcılarına AdWords Uzmanı diyoruz. AdWords uzmanları doğal sonuçlarda üst sıralarda çıkmayan sayfalarınızı belirledikleri anahtar kelimelerde arama sonuçlarının ücretli kısmında çıkmasını sağlar.

AdWords ve SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek için AdWords mü? SEO mu? başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlarla daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ertuğrul Müyesseroğlu logo

iletişime-geç

 

https://i0.wp.com/www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2017/10/Anahtar-Kelime-Nedir.jpg?fit=550%2C293https://i0.wp.com/www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2017/10/Anahtar-Kelime-Nedir.jpg?resize=150%2C150muyesserogluBlogDijital PazarlamaGoogle AdwordsSEOadwords uzmanı,Anahtar kelime araçları,Anahtar kelime nasıl belirlenir?,Anahtar kelime nasıl bulunur?,Anahtar kelime nedir?,Anahtar Kelime Planlayıcı,arama motoru,google,Neden anahtar kelime belirlemeliyiz?,sem,seo,seo uzmanı,Yandex
Merhaba arkadaşlar, bilindiği üzere dijital pazarlama ile kıyısından köşesinden ilgilenen herkesin bilmesi gereken en temel konulardan biri anahtar kelime kavramıdır. Bu yüzden sizler için Anahtar kelime nedir? Nasıl belirlenir? gibi en temel bilgilerin bulunduğu bu yazıyı yazmaya karar verdim. Anahtar Kelime Nedir? Anahtar kelime, bir yazı metni içerisindeki konuyu en net...