Adwords-ve-SEO-Uzmanları-için-Google-Corralete-ile-Kelime-AnaliziGoogle, tüm çalışmalarını kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarmak üzerine kurgulamış bir yapıya sahip, bu kullanıcı yelpazesinde ticari beklentisi olmayan kullanıcılar olduğu gibi SEO çalışması yapan Adwords Reklamları veren ticari şirketler, uzman ve danışmanlarda bulunmakta.

Google tüm bu kullanıcı gruplarının beklentilerine cevap verecek şekilde çalışmalarını sürdürüyor.  Bundan dolayıdır ki uzunca bir süredir en çok tercih edilen arama motoru olma ünvanını korumaya devam ediyor.

Google’ın kullanıcılarına sağladığı şeffaflık sayesinde her kullanıcı grubu ihtiyacı olduğu veri ve analize rahatlıkla ulaşabilmekte,  hatta bu analizleri yorumlayabilmemiz için google bizlere birçok analiz aracını da ücretsiz olarak sunuyor. Bu analiz araçlarından en çok faydalanan kullanıcılar ise doğal olarak Google Adwords Reklamları verenler ile SEO çalışması yapan profesyonel uzmanlar olmaktadır.

Google Correlate

Birçok adwords ve SEO çalışması yapan uzmanın faydalandığı veri analiz araçlarından biride Google Correlate’dir. Google Correlate, Google Trends’in verilerini kullanarak kullanıcılarına verileri karşılaştırma imkanı sunuyor. Google Trends’te ki gibi analizini yapmak istediğiniz bir anahtar kelimeyi search (arama) kısmına yazıyorsunuz. Sistem girdiğiniz anahtar kelime ile eşleşen kelimeleri size listeliyor. Bunun yanı sıra ilgili kelimenin ne kadar arandığını, neden arandığını ve ne zaman arandığını görebiliyoruz.

Google Correlate Kullanımı

Google Correlate’dan nasıl yararlanacağımız konusunda bir örnek yapalım. Ekran görüntüsünde  de paylaştığım üzere analiz etmek istediğim kelimeyi search kısmına yazıyoruz. Ben bu örnekte “İstanbul” kelimesini seçtim.

Ülke kırılımı seçebilmemiz için sol kısımda bulunan menüden “Compare Weekly Time Series” satırını seçiyoruz. Daha sonra alt kısımda bulunan “Country” alanından analiz etmek istediğimiz ülkeyi belirliyoruz. Doğal olarak ben burada “Turkey” seçtim. İşlemimizi tamamlamak içinde arama çubuğundaki “Search Correlations” butonunu tıklıyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Temel Seviye Google AdWords Eğitimi-2

google correlateAnaliz sonucunda “İstanbul” kelimesi ile bağlantılı olarak yapılan aramaları sistem bize listeliyor. Ayrıca bu kelimeler arasındaki korelasyonu da görebiliyoruz. Böylelikle kelimeler arasındaki bağı sayısal ve grafiksel olarak görüyor ve analiz ediyoruz. 2. tabloda ki verilere göre “İstanbul” ve “teknik” kelimesindeki bağlantının Türkiye aramalarında ki korelasyon bağı 0.8995 ile en yüksek olduğunu görmekteyiz.(Burada rakam 1’e yaklaştıkça bağ oranı artmaktadır.)

google correlate2

Tablo 3’de görüldüğü üzere “İstanbul” ve “teknik kelimelerinin korelasyonunu grafikte görüyoruz. Grafik de “İstanbul” kelimesi mavi “teknik” kelimesi kırmızı ile gösterilmekte. Tablodaki veriler kelimeler arasındaki ilişkiyi 2004 ila 2015 arasında bize sunuyor.

google correlate3

Google Carrelate verilerini haftalık olarak düzenli bir şekilde güncelliyor. Ayrıca gerçekleştirdiğiniz analizleri CSV formatında bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

Ertuğrul Müyesseroğlu

iletişime-geç

 

http://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2016/01/Adwords-ve-SEO-Uzmanları-için-Google-Corralete-ile-Kelime-Analizi.jpghttp://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2016/01/Adwords-ve-SEO-Uzmanları-için-Google-Corralete-ile-Kelime-Analizi-150x150.jpgmuyesserogluGoogle AdwordsSEOadwords,Adwords ve SEO Uzmanları için Google Corralete ile Kelime Analizi,anahtar kelime,analiz,ertuğrul müyesseroğlu,google adwords danışmanı,google adwords uzmanı,Google Trends,korelasyon,seo,sertifikalı adwords uzmanı
Google, tüm çalışmalarını kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarmak üzerine kurgulamış bir yapıya sahip, bu kullanıcı yelpazesinde ticari beklentisi olmayan kullanıcılar olduğu gibi SEO çalışması yapan Adwords Reklamları veren ticari şirketler, uzman ve danışmanlarda bulunmakta. Google tüm bu kullanıcı gruplarının beklentilerine cevap verecek şekilde çalışmalarını sürdürüyor.  Bundan dolayıdır ki uzunca...