">
» » AdWords Uzmanınıza Sorun

129 Comments Already

 1. Merhaba hocam, Arama ağı reklam oluştururken 1. sayfa ve 1-2-3.sıra hedeflemesi nasıl yapılıyor. Ben reklamımı 1.sıra değilde 2 veya 3te çıkarmak istiyorum mümkünmü böyle birşey. Teşekkürler

  • Merhaba Muhammet Bey,

   Google AdWords arama ağı reklamlarında reklam sıralaması o an reklam verenler arasındaki açık arttırma sonucuna göre belirleniyor. Bu yüzden bazı durumlarda çok düşük bir TBM belirleseniz bile ilk sırada olabilmektesiniz. Yani gün içerisinde tıklama başına maliyetlerimiz azalıp artabilmektedir. Buda AdWords reklamlarımızı sürekli takip etmemiz gerektiğini bize gösteren bir başka unsurdur. Burada sizin yapmanız gereken belirlediğiniz TBM maliyetleri ile reklamlarınızın ortalama konumunu takip etmenizdir. Ortalama konumunuza bakarak tıklama başına maliyetlerinizi arttırıp ya da azaltarak istediğiniz konumu yakalamanız mümkün.

 2. Dün adwords reklam verdim fakat gösterim çok düşük tmb’yi otomatik yaptım,
  Günlük 45 TL Bütçe verdim fakat günün yarısı bitti anca 4 tık almış 70 kuruşluk.
  Ne eksik acaba ?

  • Merhaba Sadık Bey,

   Öncelikle reklamlarınızı Google AdWords arama ağında verdiğinizi var sayarak cevabımı verdiğimi belirmek isterim.

   Bu sorunuzun bir kaç cevabı olabilir Sadık bey, Öncelikle reklamlarınızın onay süreci yeni tamamlanmış olabilir bu yüzden gösterim sayınızın düşük kalması gayet doğaldır. Sebep bu ise bir müddet sonra gösterimleriniz artmaya başlayacaktır. Bunun dışında belirlediğiniz anahtar kelimelerinizin sayısı yada arama hacmi düşük olabilir. Anahtar kelimelerinizi tekrar gözden geçirmenizi ve ilgili reklam grubunuza arama hacmi yüksek ve alakalı yeni anahtar kelimeler eklemenizi öneririm.

   Bunun dışında olabilecek sebepler için AdWords hesabınızı analiz etmemiz daha doğru olacaktır.

   Saygılarımla

 3. Merhaba,
  Adwords maliyeti hesaba katıldığında seodan mantıklı bir yöntem midir

  • Merhaba Furkan Bey,

   Bildiğiniz üzere Google AdWords SEM (Arama Motoru Pazarlaması) ile SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) birbirinden farklı iki farklı uzmanlık alanıdır. AdWords reklamları arama motoru reklamları dışında görüntülü, video reklamcılık türleri gibi farklı seçenekleride bünyesinde barındırmaktadır. Bütçesi yeterli olan ve dijital kanallar üzerinden işletmelerini büyütmek isteyen tüm işletmeler bu iki kanalıda muhakkak kullanması gerekir. Fakat kısıtlı bütçeye sahip reklam verenler bu iki seçenekten sadece birini tercih etmek durumunda ise yapacakları yatırımın geri dönüş süresini dikkate almalarını öneririm. Google AdWords arama motoru reklamlarında anahtar kelimeniz ile alakalı tıklamalar için sadece ödeme yaparsınız. Reklamlarınızın kurgusu yapılan rakip analizine uygun ise çok kısa sürede bu tıklamalar dönüşüm olarak size geri dönmeye başlayacaktır.

   SEO yatırımı ise daha çok orta ve uzun vadeli düşünülmesi gereken bir yatırımdır. SEO çalışmaları ilk meyvelerini 6 aylık bir çalışmadan sonra göstermeye başladığını söyleyebiliriz. Bu süre içerisinde SEO çalışması için gereken harcamaları ise yapmak zorundasınızdır. Buda kısıtlı bütçeye sahip firmaları yormak ve yapılan çalışmaların kesintiye uğramasına sebep olmaktadır. Bu yüzden firmalar bütçe imkanlarına göre kendilerine en uygun seçeneği belirlemelidir.

   Daha detaylı bilgi için AdWords mü SEO mu? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

   Saygılarımla

 4. Merhaba AdWords hesabı nasıl açabilirim

  • Merhaba Evrem Hanım,

   AdWords hesabı açabilmeniz için öncelikle bir gmail hesabı ile AdWords reklamlarınızı yönlendirebileceğiniz bir web sayfasına ihtiyacınız bulunmakta bu gereksinimlere sahip olmanız başlangıç için yeterlidir. Sizin gibi yeni başlayanlar için bir kılavuz niteliğinde olan Google AdWords Hesabı Nasıl Kurulur? başlıklı yazım resimli olarak tüm hesap oluşturma aşamalarını detaylı bir şekilde anlatmaktadır. İstediğiniz taktirde hesap oluştururken bu yazımdan da faydalanabilirsiniz.

   Saygılarımla

 5. Merhabalar,
  AdWords reklamı vermek için neye ihtiyacımız var?

  • Merhaba Ahmet Bey,

   Google AdWords ile reklam verebilmeniz için reklamlarınızı yönlendireceğiniz bir web sitenizin olması gerekir. Daha sonra alacağınız bir gmail uzantılı e-posta ile AdWords hesabı açarak reklam vermeye başlayabilirsiniz.

   Gerekenler
   Web Sitesi
   Ürün, Hizmet, Amaç
   Gmail Hesabı
   AdWords Hesabı
   Reklam Bütçesi

 6. Ertugrul Bey Merhaba, Sağlık sektöründe reklam yasakları var biliyorsunuz.Sağlık reklamlarında yasaklara takilmamak icin hangi adwors turunu onerirsiniz? Cevap icin simdiden tesekkurler.

  • Merhaba Meltem Hanım,

   Bu konuya iki açıdan değerlendirmemiz gerekiyor. Öncelikle Google ve AdWords açısından ele aldığımızda reklamını gerçekleştireceğimiz hizmet hakkındaki Google AdWords Reklamcılık Politikalarına bakmamız gerekir. Burada karşımıza aşağıda belirttiğim 4 farklı politika çıkıyor.

   – Yasaklanmış içerik
   – Yasaklanmış Uygulama
   – Kısıtlanmış İçerik
   – İçeriğe ilişkin Teknik Gereksinimler

   Sağlık ile ilgili içerikler Google AdWords Politikaları içerisinde Kısıtlanmış İçerik konusudur. Örnek vermemiz gerekirse bu kısıtlama nedeni ile sağlık siteleri Remarketing yapamamaktadır. Bunun yanında ilaç satışı vb konularda da kısıtlamalar mevcuttur. Bu kısıtlamalar tüm AdWords reklam türleri için geçerlidir.

   AdWords Reklamcılık Politikaları dışında reklamın yayınlandığı ülkelerdeki kanun ve yönetmeliklerinde dikkate alınması gerekmektedir. Ülkemizdeki Özel Hastaneler Yönetmeliğine göre sağlık sektöründe talep arttırıcı reklam yayını yapmak sadece Google AdWords özelinde değil tüm reklam mecralarında yasaktır. Yani Google AdWords Reklamcılık Politikalarına uygun bir reklam kurgunuz bile olsa yayınladığınız reklamlar bulunduğunuz ülkedeki kanun ve yönetmeliklere aykırı ise ilgili sağlık kuruluşu ciddi yaptırımlar ile karşılaşabilir.

   Sağlık sektöründeki reklam yasakları ile alakalı olarak daha geniş bilgiye Özel Hastaneler Yönetmeliğine Göre Dijital Reklamcılık başlıklı blog yazımda bulabilirsiniz.

   Saygılarımla

 7. Merhaba.Reklam butcemi olustirmakta zorlaniyorun. Mantikili bir butce olusturmak istiyorum. Neyi dikkate almak en faydali yontem olur benim icin. Tavsiyenizi alabilir miyim?

  • Merhaba Hüseyin Bey,

   Dijital Reklam bütçeleri reklam hedefinize göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden öncelikle hedefinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bu hedef ürün yada hizmet satışına mı yönelik olacak yoksa hedefiniz marka bilinirliği mi? Bunu netleştirdikten sonra daha sağlıklı bir yol izleyebilirsiniz.

   Ben size ürün satışı ile ilgili olarak biraz bilgi vermek istiyorum

   Öncelikle reklam bütçenizinde bir gider kalemi olduğunu unutmamanızda fayda olduğunu bilmelisiniz. Bu yüzden belirlediğiniz reklam bütçesi ve diğer gider kalemlerinizi topladığınızda işin sonunda reklamını gerçekleştirdiğiniz ürün yada hizmet ile alakalı karda olmanız gerekmektedir.

   Bu yüzden yatırımınızın geri dönüş süresini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Sektör ve hizmete göre değişkenlik göstersede reklam çalışmalarının geri dönüş süresinin ortalama 45 gün olduğunu bilmekte fayda var. Aksi taktirde erken hayal kırıklığına uğrayarak motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz.

   Reklam bütçesi oluştururken rakip analizi yapmanın da çok büyük avantajları bulunmaktadır. Ürün yada hizmetinizi talep edecek olan potansiyel müşterilerinizin rakibinizi değilde sizi tercih etmesi için farkınızı ortaya koymanız gerekmektedir. Buda size yine bir maliyet getirecektir.

   Bunun yanında ürün yada hizmetiniz ile alakalı sezonsal dalgalanmaları göz önünde bulundurmayı unutmayın. Kışın güneş kremi satmaya çalışmak kötü bir strateji ile pekde parlak bir fikir olmayabilir.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Saygılarımla

 8. Ertuğrul Bey merhaba,

  Öncelikle verimli eğitim toplantılarınız için teşekkürler, tarafınızdan adwords’e dair çok şey öğrenmekle birlikte size sormak istediğim bir soru mevcuttur. Adwords reklamlarımı mobil cihazlarda görünmesini istemiyorum ne yapabilirim? Destekleriniz için teşekkürler..

  • Merhaba Gizem Hnm,

   Bende öncelikle teveccühünüz için teşekkür ederim. AdWords reklamlarınızın mobil cihazlarda gözükmemesi için ilgili kampanya yada reklam grubu seçili iken AdWords panelenizde bulunan Ayarlar menüsünü tıklıyorsunuz. Ayarlar menüsü altında göreceğiniz Cihazlar sekmesini tıkladığınızda alt kısımda karşınıza Mobil, Bilgisayar ve Tablet olmak üzere 3 seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerin içinden reklamlarınızı göstermek istemediğiniz cihazı (mobil) seçip Teklif Ayarlaması başlığını tıklıyoruz. Tıklama sonrası açılacak olan pencerede Arttırma oranını Azaltma Oranı olarak değiştirip Oran kısmına 100 yazıp kaydet butonunu tıklıyoruz. Böylelikle belirlemiş olduğunuz kampanya yada reklam grubunda reklamlarınız mobil cihazlarda artık gösterilmeyecektir.

   Cihaz hedefleme ile ilgili daha detaylı bilgi için Google AdWords Cihaz Hedefleme başlıklı yazımdan faydalanabilirsiniz.

   Saygılarımla

 9. Merhaba Ertuğrul Bey,

  Ben google adwords reklamlarını kendi kendine uygulamaya çalışan biriyim. Kendimi bu konuda geliştirmeye çalışıyorum diyebilirim. Ben kendi belirlediğim saatlerde reklamlarımın tbm maliyetlerini değiştirmek istiyorum bu mümkün mü? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  İyi Çalışmalar

  • Merhaba Melisa hanım

   Öncelikle kendinizi AdWords konusunda geliştirme çabanızı taktirle karşıladığımı bilmenizi isterim. Sorunuza gelince ilk önce değişiklik yapmak istediğiniz kampanyanızı seçip Ayarlar menüsünü tıklayıp Reklam Zaman Planlaması ekranına gelelim. Mevcut zaman planlaması dışında zaman planlaması gerçekleştirmek istiyorsak kırmızı olarak görünen +REKLAM ZAMAN PLANLAMASI butonunu tıklayarak istediğimiz zaman planlamasını gerçekleştirip kaydediyoruz. Sonrasında belirlediğimiz zaman aralıklarının tekliflerini değiştirmek için ilgili zaman satırını işaretleyip hemen üst tarafta bulunan Teklif ayarlamasını belirle butonuna tıklıyoruz. Açılan pencerede arttırma oranı ile azaltma oranı olarak 2 seçenek karşımıza çıkmaktadır. Belirlediğiniz zaman diliminde tbm tekliflerinizin artmasını istiyorsanız arttırma oranını seçerek istediğiniz oranı girebilirsiniz. Örneklemek gerekirse mevcut durumda 1 TL olan bir tbm teklifiniz için %35 bir arttırma oranı girdiğiniz taktirde tbm maliyetlerinizin 1.35 TL’ye kadar çıkabileceğini sisteme tanımlamış olursunuz. Arttırma yerine azaltma oranı olarak %35 girerseniz tbm maliyetinizi 0.65 TL olarak kısıtlamış olurdunuz.

   Melisa hnm umarım yardımcı olabilmişimdir İyi Günler

 10. Merhaba, Google Adwords hesabımızdaki reklamların başarılı sayılabilmesi için ortalama TO ne olmalıdır, başarısız olduğumuzuz varsayarsak bu oranı neler yaparak yükseltebiliriz?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Merhaba Furkan Bey,

   Google AdWords tıklama oranları için standart bir oran söylemek çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Reklamlarınız için kullandığınız farklı kampanya türleri tıklama oranlarında büyük farklılıklar görmenize sebep olabilir. Özellikle Arama Ağı kampanyaları ile görüntülü reklam ağı kampanyaları arasında TO oranları oldukça farklıdır. Arama ağı için bir yorum yapmak gerekirse başlangıç için %5’in altında olmaması sizin için sağlıklı olabilir. TO oranlarınızı yükseltmek için anahtar kelimeleriniz ile reklam metniniz arasında paralellik olmalıdır. Bunun yanında reklam metinlerinizde harekete geçirici mesajlara yer vermeniz TO oranlarınızı yükseltebilir. Mevcut durumda TO oranı düşük olan anahtar kelimelerinizi tespit ederek bu anahtar kelimeler için kullandığınız reklam metinlerini gözden geçirebilirsiniz.

   Saygılarımla

 11. Merhaba Hocam,

  E-ticaret sitesi için google reklamlarından hangisini tercih etmemiz gerekir?

  • Merhaba Seyfi Bey,

   E-ticaret siteleri için Google AdWords reklamcılık türlerinden Alışveriş Reklamcılığını kullanabilirsiniz. Fakat bu reklam türünü kullanabilmeniz için bir Google Merchants Center hesabı oluşturarak AdWords hesabınızla ilişkilendirmeniz gerekmektedir.

   Saygılarımla

 12. Merhaba, yazılarınızı ve yayınlarınızı ilgiyle takip ediyorum. WordPress e-ticaret sitemiz var, ürün reklamı şeklinde reklam vermek istiyoruz. Reklam yetkilisi ürünlerin XML’i ile kolayca yapabilirsiniz dedi. Ancak biz ne demek istediğiniz anlayamadık, sizin bilginiz var mı?

  • Tekrar Merhaba Furkan Bey,

   WordPress’de XML almak için web tasarımcınızdan destek almanız daha uygun olacaktır. Fakat illa XML ile ürün reklamı vermenize gerek yok. Google AdWords alışveriş reklamcılığını kullanabilmeniz için gerekli olan Merchant Center hesabınızı oluşturduktan sonra google e-tabloları kullanarak da alışveriş reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.

 13. Merhaba Ertuğrul Bey

  Google AdWords kampanya ayarlarında yurt dışında bir ülke hedeflemeye kalktığımızda ücretlendirme nasıl yapılıyor? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  İyi Çalışmalar

  • Merhaba Ömer Bey

   Her ülkenin kendine has rekabet dinamikleri olduğunudan anahtar kelimelerin TBM maliyetleri değişkenlik göstermektedir. Diyelim ki Türkçe saç ekimi kelimesinin TBM maliyeti ülkemizde 3.50 TL iken aynı kelime (hair plantation) İngilterede 2 pound (4.65 TL) olabilir. Eğer reklamlarınızın İngiltere’de olduğunu varsayar isek her tıklama size 2×4.65= 9.30 TL olarak yansıyacaktır.Kısaca reklam maliyetiniz reklam verdiğiniz ülkede kullanılan para biriminin TL karşılığı olarak size yansıtılmaktadır.

   İyi Günler

 14. Merhaba Ertuğrul Bey,

  AdWords’de yayınlamaktan vazgeçtiğim fakay onay surecindeki bir reklamı duraklattığımızda inceleme süreci iptal mi oluyor?

  Teşekkür ederim

  • Merhaba Umut Bey,

   Reklamlarınızı duraklatsanız bile onay yani inceleme süreci devam etmektedir.

   Saygılarımla

 15. Adwords’te manuel ödeme yöntemi ile bankaya kimin adına ödeme yapılıyor süreç nasıl işliyor vs

  • Merhaba Mehmet Bey,

   X AdWords hesabı adına kredi kartı sahibi şirket yada kişi tarafından ödeme yapılmaktadır.

 16. Merhaba

  Google adwords reklamlarımın ortalama konumunu yükseltmem için ney yapmam gerekir?

  • Merhaba Volkan Bey,

   Google AdWords reklamlarınızın konumu anahtar kelimeniz için belirlediğiniz TBM’ye bağlı olarak değişmektedir. Bu yüzden sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız anahtar kelimeniz için TBM teklifinizi arttırabilirsiniz. Bunun dışında anahtar kelimenizin kalite puanınıda yükseltecek değişiklikleri yapmanız faydalı olacaktır.

 17. Merhaba Ertuğrul Bey

  İşletmemizin konumunu google haritalarda göremiyoruz buraya nasıl ekleyebiliriz?

 18. Merhaba,Takı/Aksesuar içerikli İnternet siteme Google Adwords aracılığıyla reklam vermek istedim ancak Adwords danışmanı günlük en az 500 TL lik reklam vermem gerektiğini söylüyor. Bu bana çok abartılı geldi sizce doğrumudur.

  • Merhaba Mustafa Bey

   Bu konuda daha detaylı analizler yapmak gerekir. Fakat ürün gamına bağlı olarak bunun çok daha üstünde reklam bütçeleri kullanıldığını söyleyebilirim. Burada asıl kriter sizin ayırabileceğiniz reklam bütçesi ve EBM Maliyetleriniz olacaktır.

 19. Merhaba Ertuğrul Bey,

  AdWords konusunda bir ajansla çalışmaktayız fakat bu konuda pek bir bilgimiz olmadığı için ajansın nasıl bir çalışma yaptığı konusunda fikrimiz bulunmuyor. Bu konuda bize öneriniz ne olur.

  • Merhaba Kevser Hnm,

   Ajanslar aracılığı ile AdWords reklamı vb hizmet alan firmalarımızın en büyük eksikliklerinden biri dışardan aldıkları hizmetlerle alakalı bünyelerinde bir Dijital Pazarlama yöneticisi bulundurmamalarıdır. Bünyelerinde dijital pazarlama departmanı kuracak bütçesi bulunmayan firmalara benim önerim bünyelerinde en azından bir dijital pazarlama uzmanı, sorumlusu yada yöneticisi bulundurmaları olacaktır. Alanında uzman bu kişi sayeseinde firmanız dışarıdan aldığınız hizmetlerle ilgili raporları analiz edip yorumlayabilme kabiliyeti kazanır. Böylelikle dışardan aldığınız AdWords, SEO, Sosyal Medya vb. hizmetler ile alakalı ajanslarla daha sağlıklı iş birlikleri gerçekleştirebilirsiniz.

 20. Merhaba, yeni adwords panelinin içini karıştırırken mail telefon vb liste yükleme gibi bir şeyle karşılaştım. Tam olarak anlayamadım ama anladığım kadarıyla listeyi yüklüyorum ve bu listedeki kişilere reklam mı çıkarıyor?

  • Merhaba Hüseyin Bey, Bahsettiğiniz AdWords’ün müşteri eşleştirme özelliğidir. Bu özellik sayesinde elinizdeki telefon ve e-posta datanıza özelleştirilmiş reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

 21. Merhaba Ertuğrul Bey,

  Arama Ağı Reklamcılığının ön planda olmasının nedeni ve önemi sizce nedir? Kime sorsam arama ağı reklamcılığı yapmalısın diyor.

 22. Merhaba Ertuğrul Bey,

  Bir adwords uzmanı olarak sizce Arama Motoru Reklamcılığının avantaj ve dezavantajları nelerdir?

  İyi Günler

  • Merhaba Aslı Hnm,

   Arama Motoru reklamcılığını AdWords arama ağı reklamları üzerinde değerlendirdiğimizde birçok avantajı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle google’ın Dünya’da ve ülkemizdeki kullanım oranlarına baktığımızda neredeyse rakipsiz olduğunu görüyoruz. Hal böyle olunca arama motorlarında reklam vermek isteyenlerin google arama motorunu tercih etmesi kendilerine avantaj sağlayacaktır.

   Bunun yanında arama motoru reklamlarını diğer reklam mecralarından ayıran en büyük özelliği anahtar kelime üzerine kurgulanmış olmasıdır. Yani arama motorunda arama yapan kişiler sizin belirlediğiniz anahtar kelimeler ile arama gerçekleştirmiyor ise reklamlarınız onlara gözükmez böylelikle gereksiz gösterim ve tıklama alıp bütçenizi tüketmemiş olursunuz. Bir diğer önemli avantaj ise reklamlarınız ne kadar çok kişiye gözüküyor olursa olsun eğer tıklanmıyor ise bir ödeme yapmak zorunda değilsiniz.

   Arama motorlarının teknik olarak bir dez avantajı olduğunu söylemek oldukça zordur. Fakat buradaki en büyük sıkıntı bu konuda bilgi sahibi olmayan kişilerin bu mecrada reklam vermeye çalışmasıdır. Bunu da genellikle firma yönetici yada sahiplerinin kendilerinin yapabileceğini düşünmesinden kaynaklanır. Halbuki ki AdWords gibi komplike bir sistemi kullanmak doğru anahtar kelimeleri tespit edip başarılı reklam metinleri oluşturmak uzmanlık gerekmektedir. Yani bir Dijital Pazarlama yada AdWords Uzmanı ile çalışılmaması bu konudaki en büyük dezavantajdır diyebiliriz.

 23. Merhaba Ertuğrul Bey,

  Sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir estetik merkezi olarak burun estetiği, saç ekimi vb konularda google vasıtası ile adwords reklamları ile web sayfamızı ziyaret eden kişilere ulaşmak istiyoruz. Bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz?

  Saygılarımla

  • Merhaba Melih Bey,

   Yazdıklarınızdan çıkardığım üzere henüz Adwords reklamlarını kullanmaya başlamamış olduğunuzu düşünüyorum. Öncelikle sağlık sektöründe maalesef sitenizi ziyaret eden kişilere (remarketing) AdWords reklamları vasıtası ile ulaşamıyoruz. Bu işlem için farklı platform seçeneklerini değerlendirmeniz gerekiyor. Bunun yanında sağlık sektörü hassas bir konu olduğu için reklam alanları kanun ve yönetmeliklerle oldukça daraltılmış bir durumdadır. Bu kapsamda gerçekleştireceğiniz dijital, yazılı yada görsel reklamların talep arttırıcı bir unsur içermemesi gerekiyor. Aksi taktirde cezai yaptırımlarla karşılaşmanız muhtemel.

   Benim size önerim yapacağınız reklam çalışmalarında sektörünüz hakkında bilgi sahibi olan ve aynı zamanda yukarıda bahsetmiş olduğum ilgili yönetmelikler hakkında bilgi sahibi dijital pazarlama profesyonelleri ile çalışmanız olacaktır.

   Saygılarımla

 24. Merhaba

  Adwords kampanyamda bütçemin üst limitini nasıl değiştirebilirim?

  • Merhaba Zeynep Hanım,

   AdWords Bütçesini arttırmak istediğiniz kampanyanızı seçin sonra da ayarları tıklayın sağ tarafta kampanya ayarlarınız gelecek burada bütçe yazan satırı tıklayın ve istediğiniz bütçe değişikliğini gerçekleştirdikten sonra kaydedin.

   İyi Günler

 25. Google AdWords Saç çıkarıcı reklamları girebilir miyim Hesabım askıya alınır mı

  • Merhaba Büşra Hnm,

   saç çıkarıcı yada saç çıkarıcı şampuan anahtar kelimelerini kullanmanızda bir sakınca olmayacaktır. Fakat reklam metinlerinizde bu konuda gerçekten bilimsel olmayan yanıltıcı bilgiler kullanmanız durumunda hem şikayet alabilirsiniz hemde hesabınız askıya alınabilir.

   Saygılarımla

 26. Merhabalar,

  Google aramalara işletmemin adını yazdığımda yandaki geri bildirim panelinden adres vs. gibi bilgilerin çıkmasını istiyorum. Bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba Kader Hnm,

   İşletmeniz için bir Google My Business hesabı oluşturup işletmenizin konumunu, türünü, çalışma saatlerini, ödeme seçeneklerini, varsa sağlanan wifi gibi hizmetleri, logosunu adres ve iletişim bilgilerin tamamını eksiksiz doldurun ve yine elinizde bulunan işletmeniz ile ilgili kaliteli görselleri buraya ekleyin. Bu işlemleri tamamladığınızda adresinize doğrulama kodu talep edin. Doğrulama kodu yaklaşık 15 gün içerisinde elinize ulaşır. Ulaşmadığı taktirde tekrar talep etmelisiniz. Gelen doğruluma kodu ile Google My Business hesabınızı doğruladıktan sonra işletmeniz ile ilgili bilgileri google aramalarında görebilirsiniz.

   Ayrıca Oluşturduğunuz Google My Business hesabınızdaki konumunuzu Google AdWords reklamlarında da kullanabilirsiniz. AdWords hesabınızın Reklam uzantıları seçeneklerinden, konum uzantısı ile My Business hesabınızı eşleştirerek adwords reklamlarınızda konumunuzun görünmesini sağlayabilirsiniz.

   Saygılarımla

 27. Merhaba Hocam

  Görüntülü reklam ağına hedef kitle olarak reklam verdim, ortalama bir geri dönüş alıyorum, fakat anahtar kelime ile reklam vermek istediğimde ilgi alanları ve yeniden pazarlama hedef kitlesini pasife çekiyor. İkisini bir arada kullanabilme ihtimalim var mıdır?

  • Merhaba Ali Bey,

   Google AdWords görüntülü reklam ağında anahtar kelime hedeflemesini “sadece teklif ver” olarak düzenlemeniz mümkün değil, default olarak “hedefle ve teklif ver” olarak gelir. Sistem bu hedefleme metodunun oldukça performanslı olduğunu öngördüğü için buna izin vermiyor.

   Saygılarımla

 28. Merhaba Ertuğrul Bey,

  Ben adwords uzmanı olmak istiyorum. Adwords panellerine en hızlı şekilde nasıl öğrenip hakim olabilirim?

  • Merhaba Tarık Bey,

   Öncelikle hızlı öğrenme isteğinizi ve hevesinizi taktirle karşıladığımı bilmenizi isterim. Fakat AdWords hesap yönetimi ve panel hakimiyeti hızla öğrenme riskini kaldırmayabilir. Benim bu konudaki tavsiyem imkanınız varsa bir AdWords eğitimine katılmanız olacaktır. Ardından öğrendiğinz bilgileri uygulayabileceğiniz bir AdWords hesabı oluşturarak reklam vermenizi öneririm. Bana göre AdWords Uzmanı olmanın en iyi yolu hesap yönetimi yapmaktan geçmekedir.

   Saygılarımla

 29. Merhaba

  Kombi servisi olarak hizmet vermekte olan bir işletmeyiz ve google adwords reklamları ile müşterilerimize ulaşıyoruz. Gün içersinde yayınladığımız geçersiz tıklamaların bedelini anlık olarak iade alamadığımız için müşteri elde edebileceğimiz saatlerde gelen yoğun geçersiz tıklamalardan ötürü bütçemiz tükeniyor ve reklamlarımız yayından kalkıyor. Bunun önüne geçebileceğimiz bir yöntem bulunuyor mu?

  • Merhaba Sueada Hnm

   Anlattıklarınızda yola çıkarak AdWords hesabınızı kurarken ödeme şeklinizi manuel olarak belirlediğinizi düşünüyorum. Maalesef manuel ödeme yöntemi kullanan hesaplarda bu tarz sıkıntılar olabiliyor. Bunun önüne geçmek için ödeme yönteminizi manuelden otomatiğe geçirmelisiniz. Otomatik ödeme yöntemi kullanan hesaplarda geçersiz tıklamalardan doğan kayıplarını anlık olarak iade ediliyor.

   Saygılarımla

 30. Selamlar, Google Adwords hesabımda kalan bakiyeyi başka bir adwords hesabına aktarabilmem mümkün mü?

  • Merhaba Gökhan Bey,

   AdWords hesabınızdaki parayı başka bir hesabatransfer etmeniz mümkün değil fakat hesabınızı iptal ettiğniz taktirde hesabınızdaki bakiye kullandığınız ödeme yöntemine iade edilmektedir.

   Saygılarımla

 31. Merhaba.

  Yönettiğim adwords hesabımda reklam durumu etkin görünüyor. Anahtar kelimeler vs hepsi uygun fakat google’da anahtar kelimelerimden herhangi birini yazdığımda reklamlarım görünmüyor.

  • Merhaba Hakan Bey,

   Burada ilk olarak yapmanız gereken şey, hazırlamış olduğunuz reklam metinlerinizin onaylanp onaylanmadığı kontrol etmeniz olacaktır. Reklamlarınız onaylanmış ve gösterilmiyorsa anahtar kelime TBM teklifinizi yükseltebilirsiniz.

   Bunun dışında reklam ön izleme ve teşhisi kısmından anahtar kelimeniz ile ilgili arama yaptığınızda reklamlarınızın gözükmeme nedeni yazmaktadır.

   Saygılarımla

 32. Merhaba

  Sadece web sayfamızı ziyaret eden kişilere reklamlarımızı göstermek istiyoruz. Bunu google reklamları ile yapmamız mümkün mü?

  • Merhaba Muhammed Bey,

   Bahsetmiş olduğunuz reklam türü remarketing reklam türüdür. Bu reklam türünü farklı reklam platformlarında yapabileceğiniz gibi Google AdWords ile de yapmanız mümkündür. Bunun için web sayfanızın bağlı olduğu Analytics hesabında kitle tanımlamaları yapıp Analytics hesabınızı AdWords hesabınızla bağlamanız gerekiyor. Sonrasında AdWords hesabınızda yeniden pazarlamayı kullanacağınız reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

   Saygılarımla

 33. Merhaba,

  Ben bir konuda bilgi almak istiyorum. AdWords’de oluşturduğum kampanya bütçem günlük 10 TL olmasına rağmen gün sonunda gerçekleşen toplam harcama 17 TL oldu. Bütçe sınırlaması olmasına rağmen günlük kampanyamın bütçesini aşması normal mi yoksa ben bir yerde yanlışlık mı yapıyorum?

  • Merhaba Melisa Hnm

   Google AdWords kendi içerisinde yaptığı optimizasyon neticesinde sizin için faydalı olabileceği tıklamaları alabilmeniz için günlük bütçenizi aşabiliyor. AdWords burada günlük bütçenizi aylık olarak değerlendiriyor ve ay sonunda 30×10 yani toplam bütçeniz olan 300 TL’yi geçmeyecek şekilde bazı günler bütçenizi 2 katına kadar aşabiliyorken bazı günlerde altında kalarak durumu dengeler.

   Umarım yardımcı olabilmişimidr.

   Saygılarımla

 34. Merhaba Ertuğrul Bey,

  Yeni bir AdWords kullanıcısıyım ve blog sayfanızdan oldukça fazla yararlanıyorum diyebilirim. Özellikle sorulara verdiğiniz cevaplar çok işime yaradı. Benim sorum ise yaptığım işlemleri daha sonra görebileceğim bir yer olup olmadığıyönünde olacak. Yani gün sonunda yada hafta sonlarında adwords hesabımda 1 hafta boyunca ne yapmışım diye bakabileceğim bir alan var mı?

  Şimdiden Teşekkür ederim.

  • Merhaba Şevket Bey,

   Öncelikle blog yazılarımın işinize yaramasına çok sevindiğimi bilmenizi isterim. Sorunuza gelince Google AdWords panelinizin gri alandaki sol menüsünün en alttan bir üsteki seçeneği olan Değişiklik Geçmişi sayesinde hesabınızda yapmış olduğunuz tüm değişiklikleri takip edebilirsiniz. Bunun yanında yapmış olduğunuz değişiklikleri geri alabildiğiniz gibi burdaki listeyi Excel vb dosya formatlarında bilgisayarınıza indirip kendiniz için raporlarda hazırlamanız mümkün.

   Saygılarımla

 35. Merhaba

  AdWords Arama Ağı kampanyamın sadece mobil cihazlarda gözükmesi için ne yapabilirim?

  • Merhaba Semih Bey,

   AdWords panelinizin sol tarafında bulunan gri alandaki Ayarlar menüsünün altında ki seçeneklerden cihazları seçtikten sonra sol tarafta değişiklik yapmak istediğiniz kampanyayı seçin ekranda karşınıza çıkan seçeneklerden bilgisayar seçeneğinin teklif ayarlamasını azalt 100% olarak değiştirin. Artık reklamlarınız bilgisayarlarda gösterilmeyecektir. Reklamlarınız sadece cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlarda gösterilmeye devam edecek.

   Saygılarımla

 36. Merhaba

  Google AdWords Hesabıma 100 TL’lik reklam kuponu yükledim fakat reklamlarım gösterilmiyor!

  • Merhaba Mehmet Bey,

   Öncelikle bu durumun birden çok sebebi olabileceği için doğru cevabı veremeyebilirim. Google AdWords yeni hesapları teşvik etmek için 25 TL’lik bir harcama karşılığınızda 100 TL’lik kupon hediyesi vermektedir. Yani öncelikle bu kuponu kullonabilmeniz için 25 TL’lik bir harcama yapmanız gerekiyor. Bunun yanında tanımladığınız ödeme yönteminizi yani kredi kartınızı kaldırmamanız gerekir. Kaldırdığınız taktirde yine kuponunuzu kullanamayabilirsiniz.

 37. Merhaba

  Belki sizin için basit bir soru olacak ama lütfen kusura bakmayın. Yeni Google AdWords panelinde anahtar kelime kalite puanı nereden gözüküyor?

  • Merhaba Berk Bey,

   Yeni AdWords paneli birçok AdWords Uzmanı için böyle ufak tefek sorunlar çıkarabiliyor. Anahtar kelimenizin kailte puanını görebilmek için ilgili anahtar kelimenin durum sütunundaki (Uygun/Düşük Arama Hacmi) durumunun üzerine gelmeniz yeterli olacaktır.

   Saygılarıma

 38. Merhaba

  Yeni yeni adwords öğrenmeye başlayan biri olarak negatif anahtar kelime nedir? sorusuna cvp bulamadım bu konuda bilgi verebilir misiniz?

  • Merhaba Betül Hnm,

   İster reklam veren bireysel kullanıcı olun ister hizmet vermekte olan profesyonel AdWords Uzmanı, eğer AdWords reklamları ile başarıyı yakalamak istiyorsanız negatif anahtar kelime konusuna oldukça hakim olmanız gerekir. Konuyu açıklamaya başlayacak olursak, belirlediğimiz anahtar kelimelerde yayınlanmasını beklediğimiz reklamlarımız anahtar kelime eşleme seçeneklerimize bağlı olarak belirlediğimiz anahtar kelimelerin dışında ki aramalarda da gözükebilmektedir. Örnek vermek gerekirse geniş eşleme olarak belirlediğimiz saç ekimi anahtar kelimemiz saç şampuanı vb kelimeler ile arama yapan alakasız kullanıcılara gözükebilmektedir. Buna engel olabilmek ise AdWords panelimiz negatif anahtar kelime belirleyebilme imkanını bize vermektedir. Verdiğim örnekte (saç şampuanı) aramasında bulunan şampuan/şampuanı kelimelerini anahtar kelimeler menüsünde bulunan negatif anahtar kelime listemize eklediğimiz taktirde, içinde şampuan kelimesi geçen aramalarda reklamlarımızın gözükmemesini sağlayabilmekteyiz. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

   Saygılarımla

 39. Merhaba

  Google Adwords Görüntülü reklam ağı kampanyalarında mobil cihazları hedeflemeden çıkarabiliyorum. Fakat bu işlemi arama ağı kampanyasında nasıl yapacağımı bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba Hasan Bey,

   Google AdWords arama ağı kampanyalarında cihaz hedeflemesi yapabilmeniz mümkün. Bunun için adwords panelinizde bulunan sol gri alandaki menüye gelerek ayarlar kısmında ki cihazlar seçeneğini tıkladığınızda gelecek olan sayfada bilgisayarlar, (mobil) cep telefonları ve (mobil) tabletler olarak üç seçenek gelecektir. Reklamlarınızı yayınlamak istemediğiniz cihazların teklif ayarlamasını Azalt %100 yaptığınızda reklamlarınız artık o cihaz türlerinde gözükmeyecektir.

   Saygılarımla

 40. Merhaba

  Gmail reklamları nasıl veriliyor?

  • Merhaba Mert Bey,

   Gmail reklamları Google AdWords reklamlarından bir tanesdir. Gmail reklamı verebilmeniz için AdWords reklamcılık modellerinden görüntülü reklam ağı kapsamında bir kampanya oluşturmaya başlamalı ve görüntülü reklam ağı seçeneklerinden Gmail reklam seçeneğini seçmeisiniz.

   Saygılarımla

 41. Merhaba

  Ben daha kişisel bir soru sormak istiyorum. Basic seviyede bir adwords uzmanı olabilmek için ne kadar süre gerekir?

  • Merhaba Mustafa Bey,

   Sorunuz basit gibi görünen oldukça zor bir soru.. AdWords uzmanı olabilmeniz için başlangıç olarak teorik ve uygulamlı eğitimler almanız faydalı olacaktır. Fakat burada en önemli konu bildiklerinizi uygulayabilmenizden geçmektedir. Bunun içinde iki seçeneğiniz bulunuyor ya kendi reklamlarınızı yaparak öğrendiklerinizi hayata geçireceksiniz yada bir firma yada ajansda stajyer olarak çalışacaksınız. Tabi ajans bünyesinde staj yapmak bildiklerinizi uygulama fırsatı vereceği gibi farklı sektördeki bir çok hesap ile lgili bilgi seviyenizin artmasına vesile olacaktır. Bunun yanında bir süre vermek çok doğru değil bu tamamen kişinin kendini ne oranda odaklayacağına bağlıdır.

 42. Merhaba Reklam Metnime telefon numaramızı yazıyorum fakat reklamlarım bir türlü onaylanmıyor. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

 43. Merhaba

  Benim AdWords panelim sürekli olarak “Dinamik reklam ve reklam hedefi yok” uyarısı veriyor. Bu uyarıyı vermemesi için ne yapmam gerekir?

 44. Merhaba

  AdWords reklamcılığına alternatif olabilecek internet reklamcılığı kanallarından tavsiye edebileceğiniz mecralar nelerdir?

 45. Gün sonunda Toplam kaldırılan reklamlar hariç tümü, toplam hesap ve toplam arama ağı arasındaki tutar farkı nedir?

  • Merhaba Zeynep Hanım,

   AdWords paneli oldukça kullanışlı ve pratik bir arayüze sahiptir ve bu pratikliği sayesinde hesabımızda ki gerçekleşmeleri kolaylıkla analiz edebilmekteyiz. Sorunuzun birazda bu pratiklikle alakalı olduğunu söyleyebilirim.

   Kaldırılan reklamlar hariç tümü: AdWords hesabınızda kaldırdığınız kampanya yada reklam gruplarınız bulunuyorsa bu kampanyaların aktifken harcadığı bütçeniz düşülerek orataya çıkan rakamdır.

   Hesap: Kampanya türü fark etmeksizin AdWords hesabınızdaki yapılan harcamaların toplamıdır.

   Arama Ağı: AdWords hesabınızda bulunan arama ağı kampanyalarının tükettiği tutarı gösterir.

 46. jenerik banner nedir tam olarak?

  • YouTube Masthead (jenerik banner) rezervasyonlu bir reklam türüdür. Youtube ana sayfasının üst tarafında bulunan büyük banner 970×250 alanını kapsar ve reklamlarınızı bu alanda yayınlayabilmek için önceden alanı rezerve etmeniz gerekir.

 47. Merhaba,

  Alışveriş reklamlarında ürün feed tablosu oluştururken ülke ve dili Türkçe seçip bara birimini avro yada dolar olarak belirleyebilir miyim?

  • Merhaba Mizgin hnm,

   AdWords Alışveriş reklamlarında seçmiş olduğunuz ülke ve dil ayarına uyumlu bir para birimi seçmeniz gerekiyor.

   Saygılarımla

 48. Merhabalar. Google adwordste bir reklam yayınladım. Reklamımı sadece iş yerimin 2 km çapında arama yapılınca görülecek şekilde işaretlememe rağmen tüm istanbul’da görünüyor. bu sorunu nasıl düzeltebilirim. (lütfen acil cevabınız bekliyorum. çünkü günlerdir bu konu yüzünden patronum başımın etini yiyor. Adwords müşteri hizmetleri de acil bir nedenden dolayı da 3-4 gündür hizmet vermiyor)

  • Merhaba

   Muhtemelen konum ayarlarını doğru yapmadınız. Kesin birşey diyebilmem için kampanya ayarlarınızı görmem gerekiyor. Bu konu ile ilgili benle özelden iletişime geçebilirsiniz.

 49. Merhaba

  Duyarlı reklam mı yoksa standart bir ton ölçülü reklamlara mı girmeliyim ne farkı var?

  • Merhaba Mert Bey,

   Duyarlı reklamlar sayfadaki reklam alanına göre kendisini otomatik olarak ayarlama avantajına sahiptir. Bu özelliğinden ötürüde erişimi çok daha yüksek oluyor. Özellikle birini seçmelisiniz demem mümkün değil. Buna kendi gerçekliğiniz ile test ederek karar vermelisiniz.

   Saygılarımla

 50. Adword Sitem İçin Reklam Verdim Kullandığım Kelimeler Şunlar

  Dijital Branda Baskı
  400gr Branda
  Folyo Etiket Baskı
  Baskes Etiket
  Resimli Branda
  Damla Etiket
  Domeks Etiket
  istanbul Damla Etiket
  Mobilya Etiketi

  Bunlar Google Ara Motoruna Yazınca Geliyor Ama

  sticker baskı ankara
  dijital baskı ankara
  reklam branda fiyatları ankara
  branda reklam
  reklam brandası
  bez afiş fiyatları
  tente bez m2 fiyatı
  asansör yeşil etiket fiyatları
  etiket makinesi etiketi
  ankara kazim karabekir de tekstil

  Yukarıda Yazdığım Kelimelerde Çıkıyorum
  Bunun Nedeni Nedir
  Ayrı Adwords Müşteri Temsilcilerine Kesinlikle Ulaşamıyorum

  • Merhaba Metin Bey,

   Muhtemelen anahtar kelime eşleme seçenekleri ile ilgili bir problem yaşıyorsunuz.

   Saygılarımla

 51. Merhaba, bir konuda size danışmak istiyorum. İş ilanları olan bir kariyer portalı google adwords üzerinden reklam yapabilir mi ? Arama ağı reklamcılığında işveren reklamları yasaklı bir konumudur?

  • Merhaba Burak Bey,

   Hali hazırda Google arama motorunda konu ile ilgili arama yaptığımızda yayında olan reklamlar görmekteyiz. Bu yapılabildiğini gösteren donelerden bir tanesi fakat unutulmamalıdır ki Google’da yayınlanabilen her reklam yasalara uygundur! Reklamlarınızı yayına almadan önce reklam konunuzla ilgili yönetmeliklere bakmanızı öneririm.

   Saygılarımla

 52. Merhaba,

  AdWords’de telefon çağrıları dönüşümü eklemek için telefon numarasının Google yönlendirme numarası olması mı gerekiyor?

  • Merhaba Melisa Hnm,

   Şuanda telefon dönüşümlerini ekleyemiyorsunuz Türkiye desteği henüz açık değil. Fakat reklam uzantıları kısmından telefon uzantınızın kaç kez tıklandığını takip edebilirsiniz.

 53. merhaba adwords de reklamlarım onaylanıyor fakat hesabınız incelenıyor bu 2-3 iş günü sürebilir yazıyor ve 1 haftadır hesap onaylanmadı fakat hesabımda olan 150 tl yi harcamış ve şuan bakiye yok para yükleyin diyor? hesabımı onaylamadan parayı nereye harcadı ve hesap ne zaman onaylanır. google telefon destegıde yok

  • Merhaba İlker bey,

   Bu konu hakkında hesabınıza erişmeden maalesef net birşey söylemem mümkün değil. Reklam grupları ve reklam metinleriniz birden fazla ise bunlar ayrı ayrı onaylanıyor. Bir reklam metniniz onaylanmamış olsa bile bir diğeri onaylanmış olabilir. Bunun dışında filtreleme seçeneklerinden siz sadece onay durumu onaylanmamış olanları seçtiyseniz sadece onaylanmayanları görüyor olabilirsiniz.

   Saygılarımla

 54. Merhaba

  AdWords panelimi kurarken ödeme yöntemimi kredi kartı olarak belirlemiştim. Bunu manuel ödemi yöntemi olarak nasıl değiştirebilirim?

  • Merhaba

   AdWords hesabınızın panelinde bu değişikliği yapamıyoruz. Ödeme yönteminizi değiştirebilmeniz için AdWords Destek ekibi ile iletişime geçerek talpte bulunmanız gerekiyor.

   Saygılarımla

 55. Merhaba

  Bakiye de para olmasına rağmen adwords reklamlarım 2-3 gündür gösterilmiyor yanında bir uyarı da yazmıyor bu konuda bilginiz var mı?

  • Merhaba Ummuhan Hnm,

   Reklam ön izlemeye anahtar kelimeleriniziden birini yazın, sistem olası nedenler ile ilgili size bilgi verecektir.

   Saygılarımla

 56. Merhaba

  Youtube’da görüntülü reklam çıkmam gerekiyor, adwords yerleşim hedeflemesinde youtube çıkmıyor nasıl vermem gerekiyor?

 57. Merhaba

  AdWords reklamları ile sadece android market üzerinden uygulama reklamı vermem mümkün mü?

  • Merhaba Akif Bey,

   Google AdWords reklamları sayesinde Android, İOS, Youtube, Gmail, Google arama motoru ve google reklam ağına dahil olan herhangi bir web sayfasında reklamlarınızı yayına alabilirsiniz. Bu mecralardan sadece birini tercih edebileceğiniz gibi içlerinden bir kaçını yada hepsini aynı anda kullanmanız mümkündür.

   Saygılarımla

 58. Bir web sitesinin nisan ayındaki bir ürünü için fiyat değişikliği yapmış olmasına karşın, Google AdWords reklamlarına güncellenen fiyat yansır mı?

  • Merhaba

   Google Adwords, Merchant Center‘da oluşturduğunuz feed’i baz alacaktır. Feedinizi otomatik güncelliyorsanız kendi fiyatları değiştirecektir. Eğer manuel ise sizin feed dosyasında tutarları değiştirmeniz gerekir.

   Saygılarımla

 59. Hocam AdWords mü SEO mu?

 60. Hocam web sayfanız AdWords Uzmanı olmak isteyenler için muazzam bir kaynak emeğinize sağlık çalışmalarınızın devamını diliyorum

 61. Merhaba bir AdWords uzmanı olarak yönetici hesabım bulunuyor bu hesabıma kaç AdWords hesabı ekleyebilirim?

  • Merhaba Mete Bey,

   AdWords Yönetici hesabınızda harcanan reklam bütçesi 10 bin $’ın altında ise en fazla 50 AdWords hesabı ekleyebiliyorsunuz. 10 bin ila 500.000$ arası 2.500 AdWords hesabı 500.000$’dan daha fazla bir aylık bütçe kullanımınız var ise 85.000 farklı AdWords hesabı ekleme şansınız bulunuyor.

   Saygılarımla

 62. Merhaba Ertuğrul Bey,

  Ben bir e-ticaret sitesi sahibiyim AdWords reklamlarımda sitemde müşterilerimin vermiş olduğu satıcı puanının gözükmesini istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor.

  Saygılarımla

  • Merhaba Ayhan Bey,

   Web sitenizin teknik alt yapısıile ilgili bir uyumsuzluk söz konusu değil ise Google AdWords reklamlarınızda satıcı puanı uzantısının gözükebilmesi için e-ticaret sitenizde işletmeniz ile alakalı en az 100 farklı yorum/puan bulunması gerekiyor. Bunu yanında verilen puanların ortalaması 3,5 puanın altında olmamalı. Tüm bu gereksinimleri sağladığınızda AdWords reklamlarınızda otomatik olarak satıcı puanınız gözükmeye başlayacaktır.

   Saygılarımla

 63. Bu sayfadaki bilgiler AdWords için bir kullanım kılavuzu olmuş emeğinize sağlık

 64. Merhaba Ertuğrul Bey,

  Müsaitseniz birşey sormak istiyorum. AdWords Yönetici hesabıma (MCC) şimdiye kadar hep e-posta adresi ile müşterilerimin AdWords hesaplarını hesabıma ekledim. Müşteri numarası ile nasıl eklenir, bilginiz var mı?

  • Merhaba Ali bey,

   Yönetici hesabınızın sol tarafında bulunan menüden hesaplar menüsüne giriş yapın sonrasında açılan ekranda üst menüde bulunan Yönetim ekranını tıklayın. Yönetim ekranındayken (+) butonunu tıklayın açılacak olan pencerede Mevcut hesabı bağla satırını tıklayıp gelen ekranda ilgili müşteri veya müşterilerinizin AdWords müşteri kimliklerini girip davetiye gönder butonuna basmanız yeterli olacaktır. Sonrasında davetiye gönderdiğiniz AdWords hesapları davetiyenizi kabul etmeli.. Aksi taktirde yönetici hesabınızda ilgili AdWords hesapları gözükmeyecektir.

   Saygılarımla

 65. Merhabalar bir konuda sorum olacak, yeni bir müşterimiz var ve Google AdWords hesabında bir miktar borcu var ve zamanında kendi reklam yayınlamış uygunsuz olarak hesap askıya alınmış bu müşterimiz için yeni bir Google AdWords hesabı açarak bu müşteri ve aynı site için reklam çalışması yapsak bir problem olur mu?

  • Mehaba Cihan Bey,

   Reklam verirken AdWords site sahipliğini sorgulanmadığı için sorun olmayacaktır. Fakat yeni açacağınız hesap ya ajans müşteri merkezi hesabı olmalı yada bilgileri tamamen farklı yeni bir google hesabı olmalı. Eski hesabın sahibi ile alakası olmamalı.

   Saygılarımla

 66. Merhaba, adwords telefon çağrı reklamlarından geri dönüşü nasıl takip ediyorsunuz? Türkiye de AdWords numara izlemeyi kullandırmıyor. Reklamlardan gelen telefon çağrılarının dönüşümünü izlemenin bir yolu var mı?

  • Merhaba Raşit Bey,

   Maalesef AdWords reklamlarında telefon aramalarını dönüşüm olarak izleyemiyoruz. Fakat reklam uzantılarında telefon uzantımızın kaç tıklama aldığını görmemiz mümkün. Bunun haricinde sadece AdWords reklamlarımız için kullanacağımız ayrı bir telefon numarası almamız AdWords üzerinden gelecek olan aramaları saymanızı kolaylaştırabilir.

   Saygılarımla

 67. Bu sayfa AdWords ile ilgili bir bilgi denizi olmuş hocam bunların hepsini okuyan adwords alimi olur :))

 68. Merhaba

  AdWords Express nedir?

  • Merhaba Mehmet Bey,

   AdWords Express, AdWords üzerinden yeni reklam verecekler için detaylardan arındırılmış bir arayüz. Bu arayüz ile yapılabilecekler kısıtlı olduğu için AdWords Uzmanı olan kişiler kullanmayı tercih etmemekte.. Yeni başlayanlar için yada kendi reklamını kendi vermek isteyenlerede AdWords ile ilgili en azından bir eğitim almış olmalarını öneriyorum. Aksi taktirde reklam bütçelerini ziyan edebilirler..

   Saygılarımla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ertuğrul MüyesseroğluDijital Pazarlama ve İletişim Danışmanı2018
WhatsApp chat WhatsApp İletişim