Demografik Hedefleme

Arama Ağı Demografik Hedefleme

Yenilenen Google Adwords ara yüzü ile eş zamanlı olarak AdWords Arama Ağı Demografik Hedefleme özelliğinin eklenmesi AdWords Uzmanlarını mutlu eden yeniliklerden bir tanesi oldu.

Demografik hedefleme özelliğini daha önce Görüntülü Reklam Ağı ve Video Kampanyalarında uygulanabiliyorken bu özelliğin Arama Ağı reklamlarına eklenmiş olması AdWords hesabı yöneticilerinin elini güçlendiren gelişmelerden bir tanesi oldu.

Demografik Hedefleme Nedir?

Demografik hedefleme ile reklamlarınızı istediğiniz yaş, cinsiyet, ebeveynlik durumu ve hane gelirine sahip potansiyel müşterilerinize gösterebilirsiniz. Fakat şuan için hane geliri hedeflemesi maalesef Türkiye’de kullanımda değil.

Arama Ağı Demografik Hedefleme

Görüntülü reklam ağı ve Video reklamlarında sunulan 4 hedefleme seçeneği Arama ağı demografik hedefleme seçenekleri için yaş, cinsiyet ve hane geliri olarak sınırlandırılmış bu seçeneklerden hane geliri hedeflemesinin ülkemizde kullanımda olmadığını hesaba kattığımızda bizim kullanabileceğimiz geriye iki seçenek kalmış bulunuyor.

Yaş Hedefleme

AdWords Demografik hedefleme seçenekleri arasında bulunan “18-24”, “25-34”, “35-44”, “45-54”, “55-64”, “65 ve üstü”, ve “Bilinmeyen”  hedefleme seçeneklerinden bir veya birkaçını seçerek reklamlarınızı hedefleyebilirsiniz.

Cinsiyet Hedefleme

Cinsiyet hedefleme seçeneği ile “Erkek”, “Kadın” ve Bilinmeyen olarak 3 farklı seçeneği kullanabiliyorsunuz.

Demografik Hariç Tutma

Bu Hedefleme özelliğini demografik hariç tutma olarak da kullanabilmekteyiz. Böylelikle reklamlarımızın gösterilmesini istemediğimiz yaş, cinsiyet, ebeveynlik durumu ve hane gelirini belirleyerek hedef kitlelerimizi daraltmamızda mümkün.

Arama Ağı Demografik Hedef Ayarlaması

  • Google AdWords hesabınızda oturum açın.
  • Hedefleme yapacağınız arama ağı kampanyasını seçin
  • Demografi seçeneğini tıklayın.
  • Hedeflemesini yapmak istediğiniz Demografik hedefleme (Cinsiyet ve Yaş) seçeneklerinden birini seçin.
  • Yeni demografik hedeflerinizi belirleyin.

Demografik Teklif Ayarlaması

Hedefleme ayarlamalarını gerçekleştirirken aynı cihaz hedefleme ekranında olduğu gibi teklif ayarlaması yapabilmekteyiz. Böylelikle istediğimiz yaş ve cinsiyet gruplarında TBM tekliflerimizi arttırıp azaltabilme şansımız bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Google AdWords Nedir?

Google Demografik Bilgileri Nasıl Belirliyor?

İnternet kullanıcıları google araç ya da hesaplarında oturum açıp google araçlarında gerçekleştirdikleri ayarlamalar google tarafından kullanılabilmektedir. Bunun dışında google’a bağlı veya google’ın anlaşmalı olduğu web sayfaları kullanıcıların demografik bilgilerini google ile paylaşabilmektedir. Bazen de google tarayıcı kullanan internet kullanıcılarının ziyaret ettiği web sayfalarını analiz eden google tahminleme yaparak yaş, cinsiyet vb bilgileri belirleyebilmektedir.

Arama Ağı Örnek Hedefleme

Yukarıda detaylarını paylaştığım üzere şuan için sadece cinsiyet ve yaş grubunda hedefleme yapabildiğimizi baz alıp üstüne birde teklif ayarlaması yaptığımızda karşımıza çıkacak olan tabloyu sizlerle paylaşacağım.

Zeynep bir emlak şirketinin reklamını yaparak konut ihtiyacı olan kişilere elindeki portföyü pazarlayarak konut satışı sağlamak istemektedir. Zeynep daha önceki deneyimlerine dayanarak demografik hedefleme seçeneklerinden gelir sahibi olabileceğini düşündüğü yaş grubunu 35 yaş ve üstünü seçer. Yine daha önce yapılan konut satışlarını analiz eden Zeynep geçmişte gerçekleşen satışların “45-54” yaş aralığında “Erkek” müşterilerde yoğunlaştığını tespit ettiği için bu yaş grubuna bağlı TBM ve cinsiyet hedeflemesindeki “Erkek” tekliflerini %50 oranında arttırmıştır.

 

Ertuğrul Müyesseroğlu logo

iletişime-geç

 

http://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2017/09/Arama-Ağı-Demografik-Hedefleme.jpghttp://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2017/09/Arama-Ağı-Demografik-Hedefleme-150x150.jpgmuyesserogluGoogle AdwordsAdWords Arama Ağı,Cinsiyet Hedefleme,Demografik Hedefleme,Ebeveynlik Durumu Hedefleme,Hane Halkı Geliri Hedefleme,Teklif Ayarlaması,Yaş Hedefleme
Yenilenen Google Adwords ara yüzü ile eş zamanlı olarak AdWords Arama Ağı Demografik Hedefleme özelliğinin eklenmesi AdWords Uzmanlarını mutlu eden yeniliklerden bir tanesi oldu. Demografik hedefleme özelliğini daha önce Görüntülü Reklam Ağı ve Video Kampanyalarında uygulanabiliyorken bu özelliğin Arama Ağı reklamlarına eklenmiş olması AdWords hesabı yöneticilerinin elini güçlendiren gelişmelerden bir...