Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Google AdWords ile yeni tanışanlar için çok mühim bir konu olan Adwords Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri hakkında detaylı bilgiler paylaşıyorum.

Tabi detaylara girmeden önce konuyu daha iyi kavrayabilmeniz adına önceden bilmeniz gereken bazı kavramlar hakkında kısa bilgiler vermenin daha doğru olacağına karar verdim.

AdWords Nedir?

AdWords, Google’ın internet reklamcılığı hizmetidir. AdWords sayesinde reklam verenler, Google arama motorunda, Youtube videolarında, Youtube arama sonuçlarında, İnternet sitelerinin görsel banner alanlarında, Gmail gelen kutusu ile mobil uygulamalar üzerinde reklamlarını yayınlayabilmektedir.

Not: Anahtar kelime eşleme seçenekleri en çok Google’ın arama ağı reklamcılığı modelinde kullanılmaktadır.

Google AdWords ile alakalı daha detaylı bilgi edinebilmek için “Google AdWords Nedir?” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.

Arama Ağı Reklamcılığı Nedir?

Google, Yandex gibi arama motorlarında gösterilen reklamlara arama ağı reklamcılığı diyoruz. Arama ağı reklamcılığı, hedef kitlemize en kolay şekilde ulaşmamızı sağlayan ve en çok tercih edilen internet reklamcılığı modelidir. Bu yüzden internet reklamcılığının amiral gemisi olarak da adlandırılır.

Ülkemizde ve dünyada en çok ziyaret edilen web sayfasının Google arama motoru olduğunu düşündüğümüzde de arama ağı reklamcılığının amiral gemisinin Google arama motoru olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Arama Motoru Nedir?

Arama motoru, milyarlarca internet sitesi içerisinden aradığımız konu ile alakalı web sayfalarına ulaşmamızı sağlayan bir araçtır. Arama motoru kullanıcıları ihtiyaç duydukları bilgi ile alakalı anahtar kelimeleri yazarak ilgili web sayfalarına ulaşırlar.

Arama motorları olmasaydı aradığımız konu ile alakalı web sitelerinin domain adreslerini bilmemiz gerekirdi. Milyarlarca web sitesi ve buna bağlı trilyonlarca web sayfasının olduğu bir ortamda tabi ki bu pek mümkün değil.

Arama motorları ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilmek için “Arama Motoru Nedir?” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.

Anahtar Kelime Nedir?

AdWords için anahtar kelime, reklamınızı tüketici ile buluşturmanızı sağlayan aradaki bağlantıdır. Bu yüzden reklamını yapacağınız ürünü doğru tüketiciye ulaştırabilmeniz için anahtar kelime seçiminde titiz olmanız gerekir. Aksi taktirde reklamlarınız ürününüz ile ilgilenmeyen internet kullanıcılarına gözükerek reklam performansınızın düşmesine neden olabilir.

Anahtar kelimeler ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilmek için “Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?” başlıklı blog yazımı okuyabilirsiniz.

Anahtar Kelime ve Reklamların İşleyiş Süreci

1- Ürün ve hedef tüketiciyi tanımlama

2- Reklam ile hedef tüketiciyi buluşturacak anahtar kelimeleri belirleme

3- Anahtar kelimeye uygun tüketiciyi cezbedecek reklam metni yazımı

4- Belirlenen anahtar kelimeler ile reklamın yayına alınması

5- Google arama motoru üzerinde reklam verenin belirlediği anahtar kelimeleri kullanarak arama gerçekleştirenlere reklamlarımızın gösterilmesi..

Örnek Eşleşme Mantığı

Anahtar Kelime: Saç Ekimi Fiyatları

Eşleme Seçeneği: Sıralı Eşleme

Reklam Başlığı: En Uygun Saç Ekimi Fiyatları

Tüketicinin Kullandığı Arama Terimi: İstanbul’da saç ekimi fiyatları

Tüketicinin Google arama motorunda yaptığı aramada saç ekimi fiyatları geçtiği için reklamlarımız gösterilir.

Buraya kadar anlattıklarımla arama ağı reklamcılığının temel işleyiş şeklini sizlere açıklamaya çalıştım. Bu aşamadan sonra AdWords arama ağı reklamcılığının en önemli noktalarından biri olan anahtar kelime eşleme seçenekleri hakkında ki detaylardan bahsetmek istiyorum.

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri

Anahtar kelime eşleme seçenekleri hakkında bilgi sahibi olunmadan ve mantığı anlaşılmadan yayına alınacak olan arama ağı reklamlarının başarısız olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu bilmeliyiz. Öyle ki anahtar kelime eşleme seçenekleri dikkate alınmadan yapılacak reklam yayını sonucunda bütçenizin %95’inden fazlasını alakasız tıklamalar sonucunda yitirmeniz büyük olasılıktır.

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri Erişim Şeması

AdWords reklamlarında kullanabileceğiniz 4+1 farklı anahtar kelime eşleme seçeneği bulunuyor. Gelin bu eşleme seçeneklerine daha yakından bakalım.

Tam Eşleme Seçeneği

AdWords ile yeni tanışanların başlangıç olarak kullanmaları gereken eşleme seçeneğidir. Tam eşleme seçeneği anahtar kelimenin başına ve sonuna köşeli parantez konarak kullanılır. Örnek: [saç ekimi]

İlginizi Çekebilir:  Doktorlar için Google Adwords Reklamları

Tam eşleme yapılarak çıkılan reklamlarda arama yapan kullanıcının sadece bu kelimeleri kullanması istenir. Yani Google’da saç ekimi nedir araması yapan kullanıcıya reklamlarınız gözükmeyecektir. Sadece saç ekimi yazılarak yapılan aramalarda reklamlarınız gözükebilir.

Örnek Gösterimler

Anahtar Kelime [saç ekimi]

Arama Terimi: saç ekimi

Tam Eşleme Seçeneğinin Pozitif Yönleri

Tam eşleme seçeneği yeni yeni AdWords paneli kullanmaya başlayan kişilerin hata yapma ihtimalini büyük oranda kısıtlar ve alakasız gösterimlerde reklamlarınızın gözükerek bütçenizin tükenmesini önler.

Tam Eşleme Seçeneğinin Negatif Yönleri

Tam eşleme seçeneği başlangıç için iyi bir seçenek olmakla beraber arama hacmi düşüklüğü nedeniyle ulaştığınız kişi sayısı oldukça kısıtlı olacaktır. Düşük arama hacimlerinde beklediğiniz hedeflere ulaşmanız güç olabilir.

Sıralı Eşleme Seçeneği

AdWords paneline biraz hakimiyet sağlamaya başladığınızda sıralı anahtar kelime eşleme seçeneğini kullanmaya başlayabilirsiniz. Sıralı eşleme seçeneğini kullanabilmeniz için belirlediğiniz anahtar kelimenizin başına ve sonuna tırnak işareti koymamız gerekiyor. Örnek: “saç ekimi”

Sıralı eşleme yapılarak kullanılan anahtar kelimeleriniz ile reklam yayını yaptığınızda anahtar kelimenizin sağına ve soluna farklı kelimeler eklenerek yapılan aramalarda dahi reklamlarınız gözükecektir.

Örnek Gösterimler

Anahtar Kelime: “saç ekimi”

Arama Terimi: saç ekimi, saç ekimi nedir, en iyi saç ekimi merkezi vb

Sıralı Eşleme Seçeneğinin Pozitif Yönleri

Sıralı eşleme seçeneği tam eşleme seçeneğine göre daha fazla kişiye reklamlarınız vasıtası ile ulaşmanızı sağlar. Bunun yanında muhakkak belirlediğiniz anahtar kelime arama teriminde kelimelerin yeri değişmeden (ekimi saç) bulunması gerekir buda alakasız gösterimlerin büyük ölçüde önüne geçecektir.

Sıralı Eşleme Seçeneğinin Negatif Yönleri

Sıralı eşleme seçeneği ile alakasız aramalarda görünme ihtimali bulunmaktadır. Bunu önüne geçebilmek için negatif anahtar kelimeler ile birlikte kullanılması gerekir. Bunu yanında arama hacmi tam eşleme seçeneğine göre fazla olmakla beraber yetersiz kalma olasılığı da bulunur.

Geniş Eşleme Düzenleyicisi Seçeneği

Anahtar kelime eşleme seçenekleri arasında geniş eşleme düzenleyici seçeneği en çok tercih edilen eşleme türüdür. AdWords panelinde yeterince hakimiyet oluşturduğunuzu düşündüğünüzde kullanmaya başlayabilirsiniz. Geniş eşleme düzenleyiciyi kullanabilmeniz için anahtar kelimelerinizi başına artı işareti koymanız gerekir. Örnek: +saç +ekimi

Geniş eşleme olarak kullandığınız anahtar kelimeleriniz ile reklam yayını yaptığınızda aramalarda anahtar kelimenizin sağına, soluna ve ortasına farklı kelimeler gelebilmektedir.

Örnek Gösterimler

Anahtar Kelime: +saç +ekimi

Arama Terimi: saç baş ekimi, ağrısız saç ve sakal ekimi vb.

Geniş Eşleme Düzenleyicisi Seçeneğinin Pozitif Yönleri

Geniş eşleme düzenleyici seçimi oldukça geniş kitlelere ulaşmanıza olanak sağlar. Belirlediğiniz kelimeler muhakkak arama terimlerinde bulunur. Buda alakasız aramalarda gözükmenizi sınırlandırmanızı sağlar.

Geniş Eşleme Düzenleyicisi Seçeneğinin Negatif Yönleri

Bir AdWords uzmanı ile çalışmıyor ve yeterince deneyime sahip değilseniz bu eşleme seçeneğini kullanmamalısınız. Geniş eşleme düzenleyici ile oldukça geniş bir kitleye ulaştığınız için reklam bütçeniz çok çabuk tükenebilmektedir. Bunun yanında alakasız aramalarda fazlasıyla reklamlarınız çıkabilir. Bunu engellemek için hatırı sayılır bir sayıda negatif anahtar kelime ile birlikte kullanmanız gerekir.

Geniş Eşleme Seçeneği

Deneyimsiz ve anahtar kelime eşleme seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından istemsiz bir şekilde kullanılan eşleme seçeneğidir. Bu eşleme seçeneğini kullanmak için anahtar kelimelerinizin başına yada sonuna herhangi bir simge koymanıza gerek yoktur. Örnek: saç ekimi

İlginizi Çekebilir:  Google Adwords Site Bağlantısı Uzantıları

Geniş eşleme olarak kullandığınız anahtar kelimeler ile reklam yayınına başladığınızda anahtar kelimenize eş anlamlı ve benzer kelimeler ile yapılan aramalarda da reklamlarınız gözükebilir.

Örnek Gösterimler

Anahtar Kelime: saç ekimi

Arama Terimi: saç şampuanı, saç tarağı, sakal çıkarıcı

Geniş Eşleme Seçeneğinin Pozitif Yönleri

Anahtar kelimeniz ile direk yada dolaylı tüm aramalarda reklamlarınız gözükür. Bu sayede arama ağındaki tüm potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Geniş Eşleme Seçeneğinin Negatif Yönleri

Geniş eşleme seçeneği AdWords uzmanı olan yada en az AdWords uzmanı kadar kendini geliştirmiş kişilerce kullanılmalıdır. Aksi taktirde geniş eşlemelerde ağırlıklı olarak alakasız reklam gösterimleri yaparsınız. Bununu önüne geçebilmek için ciddi sayıda (2000+ negatif kelime) negatif anahtar kelimenizin olması gerekir. Bu yüzden hemen hemen 1 sene boyunca günlük olarak arama terimleri raporunuzu kontrol ederek reklamlarınızın gösterim sağladığı alakasız kelimeleri belirleyip negatif kelime olarak eklemeniz gerekecektir.

Negatif Eşleme Seçeneği

Negatif anahtar kelime eşleme seçeneği diğer eşleme seçeneklerinin tam tersi bir göreve sahiptir. Negatif olarak belirlediğimiz anahtar kelimeler ile yapılan aramalarda reklamlarımızın gözükmesini engelliyoruz.

Belirleyeceğiniz amaca göre başına eksi işareti yada artı (+) hariç diğer eşleme seçeneklerindeki işaretleri ile kullanabilmekteyiz. Örnek: -nedir

Örnek Gösterimler 1

Negatif Anahtar Kelime: nedir

Arama Terimi: saç ekimi nedir

Saç ekimi nedir kelimeleri kullanılarak yapılan aramalarda nedir kelimesi geçtiği için reklamlarınız gösterilmez.

Örnek Gösterimler 2

Negatif Anahtar Kelime: [saç ekimi]

Arama Terimi: saç ekimi

Tam eşleme olarak belirlenen negatif kelime (saç ekimi) ile arama yapıldığında reklamlarınız bu aramayı yapanlara gözükmez. Fakat saç ekimi nedir şeklinde bir arama yapıldığında reklamlarınız gösterilir.

Negatif Eşleme Seçeneğinin Pozitif Yönleri

Yeterli sayıdaki negatif anahtar kelime varlığı reklamlarınızın alakasız gösterimler almasını engelleyerek bütçenizin tükenmesinin önüne geçer. Böylelikle sadece potansiyel müşterilerinize reklamlarınızı göstermiş olursunuz.

Negatif Eşleme Seçeneğinin Negatif Yönleri

Negatif anahtar kelimeleri belirlemek ciddi bir çalışma ve zaman gerektirir.

AdWords Uzmanı yada Danışmanı İle Çalışmanın Önemi

Gördüğünüz gibi sadece anahtar kelime eşleme seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmamak dahi reklamlarınızın performansını oldukça kötü etkileyebiliyor. Daha önce sosyal medya profili oluşturmuş yada bir e-ticaret sitesinden kredi kartı ile alışveriş yapmış herhangi bir reklam veren rahatlıkla bir AdWords hesabı oluşturarak reklamlarını yayına almayı başarabilir.

Fakat AdWords paneline yeterince hakim olunmadan yapılacak çalışmalar reklam veren için muhtemelen hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır. Reklam verenlerin hayal kırıklığı yaşamaması için bir AdWords Uzmanı ile çalışması daha doğru bir tercihdir.

Yine de AdWords reklamlarını kendi yönetmek isteyen reklam verenler için tavsiyem; Reklamlarınızı yayına almadan önce lütfen bir AdWords Eğitimi programına katılın ve reklamlarınızı bir AdWords Danışmanı gözetiminde takip edin.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlarla daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ertuğrul Müyesseroğlu logo

iletişime-geç

http://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2018/03/anahtar-kelime-esleme-secenekleri.jpghttp://www.ertugrulmuyesseroglu.net/wp-content/uploads/2018/03/anahtar-kelime-esleme-secenekleri-150x150.jpgmuyesserogluGoogle AdwordsAnahtar kelime nedir?,Arama Ağı Reklamcılığı Nedir?,Arama Motoru Nedir?,Geniş Eşleme Düzenleyicisi Seçeneği,Geniş Eşleme Seçeneği,Negatif Eşleme Seçeneği,Sıralı Eşleme Seçeneği,Tam Eşleme Seçeneği
Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Google AdWords ile yeni tanışanlar için çok mühim bir konu olan Adwords Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri hakkında detaylı bilgiler paylaşıyorum. Tabi detaylara girmeden önce konuyu daha iyi kavrayabilmeniz adına önceden bilmeniz gereken bazı kavramlar hakkında kısa bilgiler vermenin daha doğru olacağına karar verdim. AdWords Nedir? AdWords, Google’ın internet...